10 Najbohatších  

Autor:
Publikované: 2015-11-16 22:11:00


TOTO SÚ DESIATI NAJBOHATŠÍ SLOVÁCI PODĽA FORBES!

Magazín Forbes dal tento rok opäť dokopy tradičný každoročný rebríček najbohatších Slovákov.

 

O tom, kto zvíťazí, nebolo najmenších pochýb. A zrejme sa na tom v najbližších rokoch ani nič nezmení. Od 2. po 10.miesto však bol už minulý rok rebríček poriadne nabitý a tesný, preto sa dalo očakávať, že v poradí nastanú zaujímavé zmeny. A že aj nastali!

Toto sú teda desiati najbohatší Slováci v roku 2015 podľa magazínu Forbes (číslo v zátvorke uvádza umiestnenie v minuloročnom rebríčku):

 

1.(1) Andrej Babiš (2,37 miliardy eur)

Výrazne najbohatší Slovák a jediný miliardár v rebríčku. Jeho chemicko-potravinárske impérium Agrofert každoročne rastie a zrejme už z nudy vstúpil do českej politiky. Aj vďaka vycibrenej češtine, českému občianstvu a aktivitám u naších západných susedov sa už pomaly zabúda na to, že tento muž sa narodil v Bratislave. 

Na Slovensko však nezabúda. Výraznú položku v jeho portfóliu tvorí chemický závod Duslo Šaľa. V uplynulom roku si polepšil o viac ako 300 miliónov eur.

 

2.(2) Ivan Chrenko (730 miliónov eur)

Keďže Andrej Babiš je oficiálne českým občanom, možno povedať, že toto je skutočne najbohatší Slovák. Realitný magnát Ivan Chrenko medziročne zbohatol o 80 miliónov eur a medzi jeho najznámejšie investície patrí megalomanský developerský projekt Twin City v Bratislave. Okrem toho investuje aj v zahraničí, vrátane dvoch projektov v Londýne.

Čiernou škvrnou na pôsobení jeho firmy HB Reavis je známy prípad budovy Apollo 1, ktorá musela byť pre zlú statiku zatvorená. Hoci v nej firma už dávno nefiguruje, jej meno sa v tejto súvislosti skloňovalo dosť často.

Ak ti je meno Ivana Chrenka neznáme, nie si na tom vôbec tak zle, ako si myslíš. Tohoto muža v médiach jednoducho neuvidíš. Na to si dáva veľmi dobrý pozor.

 

3.(3) Jaroslav Haščák (530 miliónov eur)

Väčšinový spoluvlastník skupiny Penta nemá na Slovensku najlepšie meno, napriek tomu sa mu naďalej darí a medziročne si polepšil o ďalších 70 miliónov eur.

Penta v plynúcom roku výrazne utrácala najmä v dvoch oblastiach - v zdravotníctve a v budovaní svojej mediálnej skupiny. V zdravotníctve to je 14 nemocníc, sieť lekární Dr.Max a predovšetkým kúpa zdravotnej poisťovne Dôvera. 

Čo sa týka médií, tam Penta pod svoje krídla získala 7 Plus, Trend Holding, menšinový podiel v Petit Press a niekoľko českých "plátkov". 

V širokom portfóliu spomeniem ešte obchodné centrum Bory Mall a dve banky - Privatbanka a Prima banka. 

 

4.(?) Tomáš Chrenek (510 miliónov eur)

Ďalší slovenský podnikateľ pôsobiaci v Česku. Minulý rok sa v rebríčku neumiestnil.

Chrenek má pod palcom skupinu Moravia Steel, jej hlavným aktívom sú Třinecké železárny. Medzi jeho ďalšie aktivity patria investície do zdravotníctva, ktoré očividne oligarchov lákajú. 

4.(?) Tomáš Fiľo (510 miliónov eur)

Ani Fiľo sa minulý rok v rebríčku neobjavil, asi je to štvrtým miestam súdené. Má menšinový podiel v ružomberských Mondi SCP. Známym je ako vlastník futbalového klubu MFK Ružomberok. Zarába mu predovšetkým papier a celulóza, hoci jeho portfólio je poriadne široké.

 

6.(5) Rodina Tkáčovcov (440 miliónov eur)

Veľmi známa dvojica - otec Jozef a syna Patrik. Títo dvaja patria k najvplyvnejším finančným žralokom na Slovensku a ich meno pozná asi každý. Firma sa pohybuje predovšetkým na poli financií, v portfóliu má vlastnú J@T banku, ku ktorej neskôr pribudla aj Poštová banka. Svoj podiel má aj v SPP a chystá sa nakúpiť časť akcií Slovenskej energetiky.

 

7.(4) Martin Kušík (430 miliónov eur)

Jediný muž v rebríčku, ktorý medziročne stratil (aj keď "len" 10 miliónov eur). Martin Kušík zaznamenal v rebríčku aj prepad o celé tri miesta a posledný rok teda zrejme nevníma ako úplne úspešný. To ale asi ani nepotreboval.

Martin odišiel z Penty a založil si vlastnú firmu Odyssey 44. Podľa jeho slov začal viesť oveľa pokojnejší život a do biznisu sa už nehrnie bezhlavo. Tvrdí, že odmieta sponzorovať politické strany, odmieta biznis so štátom a nechce ani investovať do startupov.

 

8.(6) Ivan Jakabovič (425 miliónov eur)

Bývalý spolužiak Patrika Tkáča a jeho dlhoročný priateľ. Obaja spolu podnikajú od vysokej školy a dodnes ich to nemrzelo. Spolu s Jozefom Tkáčom má 45% podiel v spoločnosti J&T Finance Group. V médiach sa narozdiel od kamaráta Patrika toľko neobjavuje.

 

9.(7) Miroslav Trnka

Bývalý riaditeľ Esetu. Trnka Eset založil a dodnes je jeho najväčším spoluvlastníkom, z čoho mu pritekajú veľmi pekné zisky. Rád investuje do startupov, v Mlynskej doline pre ne stavia centrum. Jeho meno rezonuje predovšetkým v Trnave, kde sa výrazne podiela na zlepšovaní kultúrneho života v meste. Jeho kaviareň Thalmeiner považujem za najlepšiu na Slovensku.

10-11. (8-9) Rudolf Hrubý a Peter Paško

Táto dvojica sa v rebríčku stále objavuje bok po boku a to z jednoduchého dôvodu - obaja majú rovnaký podiel (o niečo menší, ako Trnka) v Esete. Zaujímavosťou je, že Anton Zajac, zakladateľ americkej časti firmy, sa v rebríčku nenachádza. Jeho podiel je totiž v porovnaní s týmito pánmi o kus nižší.

 

Zdroj: forbes

 Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.