CONDA CROWDINVESTING  

Autor:
Publikované: 2016-03-16 11:01:00


CONDA CROWDINVESTING

Potrebuje vaša firma rásť? Vyskúšajte crowdinvesting! Najväčšia európska crowdinvestingová sieť CONDA bude podporovať aj firmy na Slovensku.

Najväčšia crowdinvestingová sieť v Európe CONDA vstupuje v marci tohto roka aj na slovenský trh. Crowdinvesting ponúka firmám novú možnosť získania kapitálu na rozvoj svojho biznisu. Cieľom spoločnosti CONDA je totiž podporiť zaujímavé projekty firiem novou, revolučnou formou investovania – pomocou vkladov od bežných ľudí. CONDA tak ponúka všetkým ľuďom ďalšie možnosti, ako sa môžu stať investorom, zhodnotiť svoje peniaze a zároveň podporiť konkrétne firmy a projekty. Záujemca sa môže do crowdinvestingu, ktorý vo svete rastie už ostatných desať rokov, zapojiť investíciou od výšky 100 eur.

Pri štarte spoločnosti CONDA na domácom trhu môžu Slováci investične podporiť inovatívny projekt známej slovenskej značky Bentianna - slovenského unikátneho aperitívu s titulom Objav roka v súťaži Slovak Bar Awards. Domáci investori môžu zároveň podporiť aj projekty v ďalších krajinách Európy, kde CONDA pôsobí, napríklad v Rakúsku či Slovinsku.

„Crowdinvestingový biznis rastie každoročne o 200 percent a v každej krajine sa stretáva s veľkým pozitívnym ohlasom zo strany firiem aj investorov. Sme veľmi radi, že môžeme poskytnúť takýto priestor aj slovenským firmám zo všetkých oblastí biznisu a pomôcť im rásť,“ uviedol Paul Pöltner, zakladateľ rakúskej spoločnosti CONDA, ktorá pôsobí už v šiestich krajinách Európy.

Spoločnosť plánuje na Slovensku podporiť a spolupracovať s vyše desiatkou projektov ročne z celého spektra biznisu – od gastronómie cez strojárske firmy až po IT technológie a služby. Crowdinvesting môžu využiť nielen existujúce spoločnosti, ale aj start-upy. Nový model financovania je zaujímavý najmä pre firmy, ktoré potrebujú finančnú injekciu na expanziu, rozšírenie výroby alebo nové aktivity v sumách od 50-tisíc eur, ideálne okolo 100- až 200-tisíc eur. „Výhodou crowdinvestingového financovania pre firmy sú napríklad nižšie vstupné náklady na získanie pôžičky. Firma raz ročne platí iba úroky a istinu spláca až na konci platnosti zmluvy. Zároveň sa spoločnosť stáva po získaní kapitálu z crowdinvestingu dostupnejšou aj pre ďalší kapitál – súkromný či bankový,“ vysvetlil Andrej Wallo, regionálny manažér CONDA pre Slovensko.

Cez CONDA doteraz investovalo vyše 5000 ľudí. Na Slovensku plánuje spoločnosť v tomto roku zaregistrovať okolo 500 investorov. Výhodou pre investorov je podľa Andreja Walla oveľa vyššie zhodnotenie ich kapitálu než pri väčšine bankových aj nebankových produktoch na trhu. Počas trvania pôžičky sa investorom totiž vyplácajú úroky štandardne vo výške 4,5 % ročne, zároveň môžu získať bonus zo zhodnotenia firmy na konci kontraktu. Investori nadobúdajú virtuálny podiel vo firme, ktorý je kalkulovaný ako pomer účasti ich investície na hodnote firmy v momente investovania. Ak projekt nedosiahne minimálnu hranicu investovania, peniaze sa investorom v plnej výške vrátia.

„CONDA nie je prvou firmou, ktorá prišla s týmto konceptom, ale je určite prvou crowdinvestingovou sieťou, ktorá prekonala cezhraničné bariéry a vstúpila na ďalšie európske trhy. Chceme sa stať prvou celoeurópskou crowdinvestingovou platformou, kde budú prezentované inovatívne firmy. Ich potenciál tak bude môcť podporiť investovaním každý, kto bude mať o to záujem,“ doplnil Paul Pöltner.

Crowdinvesting je vo svete nový spôsob podieľania sa ľudí priamo na úspechoch inovatívnych firiem. Každý môže investovať peniaze do konkrétnych firiem a vyjadriť im tak podporu v tom, čo robia, bez toho, aby bol milionárom. Na rozdiel od známejšieho crowdfundingu, kde ľudia spoločnostiam a projektom svoje peniaze cez rôzne platformy darujú bez nároku na návratnosť, crowdinvesting im umožňuje sa skutočne dlhodobo podieľať na úspechu a raste týchto firiem. Crowdinvesting je tzv. mezzanínový model financovania (podružná alebo nezabezpečená pôžička), kde sa riziko rozkladá medzi firmu a investorov.

CONDA Crowdinvesting je najväčšia crowdinvestingová spoločnosť v Európe, ktorá pred troma rokmi vznikla vo Viedni. Aktuálne CONDA pôsobí okrem Rakúska aj v Nemecku a vo Švajčiarsku a plánuje vstup na slovenský, slovinský a poľský trh. Počas svojho fungovania CONDA úspešne prefinancovala viac ako 40 projektov vyše ôsmimi miliónmi eur. Aktuálne má spoločnosť viac ako 5 000 investorov s priemernou investíciou okolo 1 000 eur. Úspešným projektom je napríklad rakúska firma Kaahee - výrobca anti-hangover drinkov, ktorá v jednom roku úspešne vyzbierala vyše milión eur. Viac na https://www.conda.sk/sk/home-slovakia/. Na Slovensku CONDA spolupracuje s advokátskou kanceláriou Taylor Wessing a s externým poradcom pre due diligence – TMF Group.
zdroj:tasr,foto:google

 Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.