Photoneo  

Autor:
Publikované: 2015-10-21 00:04:00


Slováci získali 2 milióny eur na rozvoj unikátnej 3D

Slovenský startup Photoneo, ktorý je priekopníkom v oblasti real-time 3D snímania objektov, má za sebou obrovský úspech. Na rozvoj svojho produktu získal doteraz jednu z najväčších seed investícií v strednej Európe v hodnote viac ako 2 milióny eur. Financie dostal od skupiny investorov na čele s českým fondom Credo Ventures.

O tom, že sú aj slovenskí startupisti šikovní a dokážu preraziť so svetovo unikátnymi produktmi niet pochýb. Najnovšie získala slovenská spoločnosť Photoneo, ktorá je priekopníkom v oblasti 3D snímania objektov v reálnom čase, jednu z najväčších seed investícií v našom regióne. Kapitál vo výške 2,1 milióna eur použije na ďalší rozvoj 3D kamery, konkrétne vlastného CMOS obrazového senzoru. Financie jej poskytla skupina investorov na čele s pražským fondom Credo Ventures. Spoluinvestormi je aj investičná vetva RSJ, jedna z najväčších svetových spoločností zameraných na algoritmické obchodovanie cenných papierov, vrátane spoluzakladateľa ESETu Miroslava Trnku, spoluzakladateľov Avast-u Eduarda Kučeru a Pavla Baudiša, ďalej Maxa Larina, ktorý riadi spoločnosť Ximea, a zakladateľa FINVIZ-u Juraja Ďuriša.

Spoločnosť Photoneo vyvinula unikátnu patentovanú 3D metódu snímania objektov, vďaka ktorej je firma schopná vyrábať 3D kamery s vysokým rozlíšením pri rýchlosti až do 60 snímkov za sekundu. Takéto vysoké rozlíšenie a rýchlosť snímania v jednej kamere umožňuje Photoneo implementovať svoju revolučnú 3D technológiu v akejkoľvek spoločnosti, ktorá produkuje alebo skladá výrobky za použitia automatizovaných výrobných liniek či robotov. Túto technológiu momentálne testuje vo viacerých firmách rôznych odvetví, vrátane automobilového priemyslu, logistiky, leteckej dopravy či medicínskych zariadení.

Proces získania kapitálu jednoduchý. „Na začiatku sme všetko financovali z vlastného vrecka. Až v polovici minulého roka sa nám podarilo nájsť prvého investora z inkubátoru Brain House Juraja Ďuriša, no išlo o rádovo nižší kapitál. Teraz sa nám podaril obrovský úspech, získať viac ako 2 milióny eur. Umožní nám to výrazne posunúť náš produkt vpred a vyvinúť vlastný CMOS chip pre 3D kameru,“ hovorí Branislav Paulis, Business Development Director spoločnosti Photoneo. „V začiatkoch sme oslovili viacero venture spoločností a s mnohými z nich sme sa aj stretli. Credo bolo jednou z nich. Neprezentovali sme im len náš nápad, ale aj biznis plán, patentovú prihlášku, plány predaja a v neposlednom rade aj samotný tím. Vzájomne sme si sadli a tak vznikol základ našej terajšej spolupráce. Dostali sme od nich kapitál, ktorý použijeme najmä na vývoj vlastného CMOS chipu pre našu unikátnu 3D kameru, ktorej dokončenie je plánované v druhej polovici budúceho roka. Z krátkodobého hľadiska nám investícia umožní začať s predajom nášho prvého produktu - 3D skeneru, už koncom roka 2015,“ dodáva Puliš.

Credo vidí vo Photoneo veľký potenciál: “Sú dôkazom toho, že stredná Európa skutočne vie ponúknuť revolučné technológie, ktoré môžu zmeniť spôsob fungovania priemyselných odvetví v globálnom meradle. Tento predpoklad tvorí základ investičnej tézy nášho druhého fondu, ktorý zintenzívňuje svoje investičné aktivity nielen na na Slovensku, ale naprieč celým stredoeurópskym regiónom,“ hovorí Andrej Kiska, ml., jeden z partnerov partner v Credo Ventures.

Zdroj:podnikajte.sk,foto:google

 Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.