Cirkev vs. Emigrant  

Autor:
Publikované: 2015-09-23 22:57:00


Cirkev je pripravená poskytnúť ubytovacie priestory pre utečencov

Uviedol to predseda Konferencie biskupov Slovenska a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský na tlačovej konferencii po skončení plenárneho zasadnutia biskupov v Marianke.

Ak Slovenská republika príjme utečencov, Katolícka cirkev je pripravená pomôcť. Uviedol to predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský na tlačovej konferencii po skončení plenárneho zasadnutia biskupov v Marianke. Cirkev je napríklad pripravená poskytnúť ubytovanie v budovách, ktoré má v správe.

Pri stretnutí s predstaviteľmi SR podľa Zvolenského biskupi opakovane vyjadrili pripravenosť cirkvi na Slovensku pomáhať v otázke utečencov. "Predstavitelia Slovenskej republiky o tejto pripravenosti Katolíckej cirkvi vedia,“ uviedol Zvolenský. Pripomenul, že v prvom rade treba čakať na to, kým Slovensko utečencov príjme. "Potom, keď budú tí, ktorí by požiadali o azyl na našom území, ochotní prijať pomoc obyvateľov, tam nastupuje činnosť cirkvi,“ dodal šéf KBS. Upozornil však, že na bývanie mimo azylových priestorov treba povolenie. Cirkev je taktiež pripravená pomáhať aj pri integrácii migrantov.

Biskupi uviedli, že sa stretli u ľudí s ochotou pomôcť utečencom. "Predostreli však aj množstvo otázok, na ktoré je potrebné hľadať adekvátne odpovede,“ dodal Zvolenský. Biskupi preto chcú zriadiť pracovnú skupinu, ktorá bude koordinovať pomoc v rámci cirkvi. Na jej čele bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. "Koordinácia tých ponúk, ktoré majú prichádzať z farnosti, je predpokladom konkrétnej pomoci utečencom," dodal Zvolenský. Konkrétne čísla, koľkým utečencom by mohla cirkev pomôcť, nechcel konkretizovať.

Cirkev je pripravená napríklad poskytnúť ubytovacie kapacity. "Všetky tie budovy, ktoré sú vo vlastníctve Katolíckej cirkvi, majú ubytovacie kapacity, ktoré sú využívané príležitostne alebo nejakým spôsobom, ktorý nie je stabilný. Je možné, aby v čase núdze boli použité pre migrantov," dodal Zvolenský.

Zdroj: tasrDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.