Zdieľaná ekonomika  

Autor:
Publikované: 2016-04-10 15:55:00


"Vozím ľudí a prenajímam svoju izbu."

Veľká štúdia ukázala, koľko si môžete privyrobiť.

Banka JP Morgan analyzovala 260-tisíc účtov, aby presne zistila, do akej miery je výhodná pre ľudí takzvaná zdieľaná ekonomika.

Koľko môžu ľudia zarobiť vďaka zdieľanej ekonomike? Banka JP Morgan v priebehu troch rokov analyzovala 260-tisíc účtov, aby presne zistila, do akej miery môže byť lukratívna práca pre firmy ako Uber alebo Airbnb. Informácie o jej štúdii priniesol portál britského denníka The Telegraph.

 

Zdieľaná ekonomika odkazuje na technologické firmy, ktoré ľuďom umožňujú, aby ponúkli na prenájom svoje nevyužité aktíva alebo schopnosti.

 

Koľko sa dá v priemere zarobiť

 

Práca pre firmy z tejto oblasti môže zvýšiť príjem až o 15 percent, uviedla vo svojej rozsiahlej analýze JP Morgan. Američania, ktorí zarábajú tým, že plnia úlohy na pracovných platformách, ako sú Uber a TaskRabbit, zvyšujú svoj príjem mesačne v priemere o 533 USD (469 eur). Tí, ktorí prenajímajú svoje aktíva cez kapitálové platformy ako Airbnb a eBay, si môžu každý mesiac v priemere prilepšiť o 314 USD.

 

JP Morgan pri svojej štúdii sledovala účty 260-tisíc ľudí pri zachovaní ich anonymity, ktorí zarobili peniaze na prinajmenšom jednej z platforiem pre zdieľanú ekonomiku, a to od októbra 2012 do septembra 2015.

 

Banka odhaduje, že počas tohto obdobia zarobilo takýmto spôsobom peniaze 10,3 milióna ľudí, čo zodpovedá 4,2 percenta dospelej populácie USA. V priebehu troch rokov ich počet vzrástol 47-násobne.

 

Výborná možnosť pre určité skupiny

 

V každom zo sledovaných mesiacov zarobilo peniaze v zdieľanej ekonomike 2,5 milióna alebo 1 percento z dospelej populácie USA, pričom to mohlo predstavovať až 30 percent z ich celkových príjmov. Podľa štúdie je zdieľaná ekonomika "oveľa lepšou možnosťou" ako zvýšiť príjem v čase nedostatku práce, ak jej alternatívami sú zníženie výdavkov alebo ďalšie úvery.

 

Zdieľaná ekonomika môže byť dôležitá predovšetkým pre ľudí s kolísavými príjmami alebo pre zamestnancov, ktorých výplatné cykly sa nekryjú s platením účtov. JP Morgan však spomenula aj negatíva príjmovej závislosti od tejto oblasti ekonomiky, ako je chýbajúce poistenie, platená dovolenka a ďalšie zamestnanecké výhody.

 

Správa poradenskej spoločnosti Europe Economics tvrdí, že zdieľaná ekonomika môže zvýšiť hrubý domáci produkt (HDP) Európskej únie o 125 miliárd GBP (154,84 miliardy eur) z dôvodu lepšieho využitia aktív. Hodnota globálnej zdieľanej ekonomiky predstavuje podľa poradenskej firmy PwC 15 miliárd USD ročne a očakáva sa, že v priebehu 10 rokov vyskočí na 335 miliárd USD.

 

(1 EUR = 1,1363 USD; 1 EUR = 0,80730 GBP)

Zdroj:tasr,foto: Zdroj: Flickr.com/Scott LDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.