Ste si istí, že poznáte už všetky krásy Zemplína  

Autor:
Publikované: 2015-08-13 10:11:00


Ste si istí, že poznáte už všetky krásy Zemplína? Toto nádherné tyrkysové jazero sa oplatí vidieť!

Zemplín v sebe ukrýva mnoho krásnych miest. Jedným z nich je i jazero s nádhernou tyrkysovo zelenou vodou, ktoré si môžete pozrieť na fotkách. Viete, kde to je? Ak vás napadla Beňatina, tak omyl... Miesto, ktoré pripomína chorvátske Plitvické jazerá, máme aj inde.

Rovnako ako Beňatina, aj toto miesto je vo svojej podstate zatopený kameňolom. Kým v Beňatine ťažili travertín, na tomto mieste vápenitý slieň. No a keď sme už pri rozdieloch, Beňatina sa nachádza v okrese Sobrance a toto nádherné miesto nájdete vo Vranovskom okrese.

Tak kde presne sa teda to čarovné miesto nachádza a ako sa tam dostanete? Jazero s pozoruhodnou tyrkysovo zelenou vodou je ukryté za obcou Skrabské. Ste na ceste smerom na Prešov a za obcou Hlinné odbočíte doprava. Tabuľa vás bezpečne navedie. Potom už len také tri kilometre a ste na mieste.

Starý kameňolom priťahuje stovky ľudí: Tyrkysové jazierko je v jeseni nádherné

Jazierko v niekdajšom travertínovom kameňolome pri obci Beňatina (okr. Sobrance) priťahuje návštevníkov ako magnet hlavne v lete, kedy je možné sa v ňom okúpať, aj keď na vlastné riziko. Toto jazierko a hlavne jeho okolie má čo ponúknuť aj v jeseni. Teraz hrá všetkými farbami.

Po ťažbe travertínu ostal pri obci Beňatina opustený kameňolom. Podzemná voda však z neho urobila vyhľadávané miesto odpočinku najmä počas letných mesiacov. Kúpať sa tu síce môžete len na vlastné riziko, ale to ľudí príliš neodrádza. Prostredím, okolím i farbou vody pripomína toto jazierko pri hranici s Ukrajinou chorvátske Plitvické jazerá.

Jazierko láka ľudí aj v jeseni

V tejto dobe by sa v tomto jazierko okúpal iba otužilec, napriek tomu sa tu denne premelú desiatky ľudí. Okolie i samotné jazierko hrajú v jeseni rôznymi farbami a potešia tak nejedno oko návštevníka. Pohľad zhora na rôznofarebné listy stromov v celom okolí s tyrkysovým jazierkom uprostred je úchvatný.

Zdroj: Dnes24.sk

 Diskusia k článku:


2015-08-13 10:16:00

Veľmi krásna krajina. Odporúčam všetkým, ktorí miluju Slovensko, aby tam šli čo najskôr. Fantastická čistá voda.