I.M. Pei oslavuje 99. Narodeniny.  

Autor:
Publikované: 2016-04-25 21:38:00


Majster modernej architektúry I.M. Pei oslavuje 99. Narodeniny.

Svetoznámy architekt I.M. Pei oslavuje 26. apríla 99. narodeniny.

Ieoh Ming Pei sa narodil v čínskom Kuang-čou v roku 1917 ako syn známeho bankára. Kvôli štúdiám architektúry sa presťahoval do New Yorku, kde si v roku 1955 založil aj svoju prvú architektonickú firmu.

Pei sa preslávil projektom budovy Bank of China v Hongkongu a pyramídy pred parížskym Louvrom. Mnohé z jeho najslávnejších budov sa nachádzajú v Spojených štátoch - ako napríklad hotel  Four Seasons na 57. ulici v New Yorku, knižnica Johna F. Kennedyho v Bostone, Národná galéria umenia - východná budova vo Washingtone - a Sieň slávy rock and rollu v Clevelande. Tieto presvetlené stavby vynikajú majestátnosťou a čistým tvarmi.

Jediný obytný dom na zozname diel I.M. Peia je tzv. Centurion Condominium na 56. západnej ulici č. 33 v samom srdci Manhattanu. Majster ho naprojektoval v roku 2008 spolu so svojimi synmi, ktorí s ním spolupracujú v spoločnosti Pei Partnership Architects.

Obytný dom Centurion Condominium je považový za jeden z najvýznamnejších architektonických počinov a za exkluzívnu newyorskú adresu. Byty v ňom už sú takmer vypredané, okrem nádherného podkrovného bytu (penthousu). "Okrem toho máme v tomto dome občas k dispozícii aj byt na opätovný predaj, pričom predajná cena začína na 2,5 milióna USD," hovorí exkluzívny maklér Thomas Guss zo spoločnosti New York Residence, Inc.

Medzi služby k bývaniu patrí 24-hodinová recepcia, vrátnik, fitness centrum a súkromný vodopád tvoriaci súčasť vstupnej haly.

Pre tých, ktorí zatúžia investovať do silného realitného trhu v New Yorku a pridať do zberateľského portfólia takýto poklad, je k dispozícii prehliadka na webovej stránke www.NYR.com a e-mail môžete poslať na adresu Thomasa Gussa na TG@NYR.com alebo zavolať na telefónne číslo +1 (212) 888-5633.

I.M. Pei sa vyjadril, že táto budova má pre neho významný emocionálny náboj kvôli osobnému vzťahu k projektu a jeho lokalite. Centurion sa nachádza neďaleko od Central Parku a najluxusnejších obchodov na Piatej avenue.

Pei, momentálne najslávnejší žijúci architekt na svete, má za sebou už 70 rokov prelomovej práce v oblasti architektúry na mnohých miestach sveta. "Pre mňa New York zostáva najvzrušujúcejším mestom na svete. Pulzuje v ňom život, ktorý sa odráža práve v jeho architektúre," hovorí Pei.

Zdroj:tasr, foto:google

 Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.