Zabbix  

Autor:
Publikované: 2016-04-08 00:08:00


Zabbix

Rozhovor s tvorcom populárneho open-source nástroja na monitorovanie IT infraštruktúry Zabbix - príbeh úspešnej spoločnosti a softvéru, ktorý prináša pokojnejší spánok mnohým IT manažérom po celom svete.

Dobrý deň, Alexei, môžete sa prosím predstaviť slovenskej verejnosti?

Som Alexei Vladishev, autor Zabbixu - enterprise open-source produktu na monitorovanie IT infraštruktúry a zároveň zakladateľ spoločnosti Zabbix SIA, vyvíjajúcej produkt Zabbix. Som vyštudovaný inžinier, absolvent Lotyšskej univerzity so zameraním na administráciu systémov, vývoj a architektúru SW.

S viac ako 15-ročnými skúsenosťami vývoja open-source a pôsobením v tomto biznise, som nadobudol dobrú úroveň znalostí a skúseností v mnohých oblastiach zahŕňajúcich monitoring veľkých IT prevádzok.

 

-Posledných 11 rokov máte firmu Zabbix SIA.-

Áno, dnes je to veľká spoločnosť s pobočkami v Európe, USA, Japonsku, s viac ako 100 partnermi po celom svete. Jej hlavným zameraním je vývoj softvéru Zabbix a s ním spojené poskytovanie komerčných služieb, ročných supportných zmlúv, školení, sponzorského vývoja open-source produktu, poradenstvo, integračné a implementačné práce.

-Ako by ste nám pár slovami opísali Zabbix?-

Zabbix je univerzálna, voľne dostupná monitorovacia platforma, zameraná na monitoring IT prostredia v reálnom čase a sofistikovanú detekciu problémov a anomálií, prognózovanie s funkciou predpovedania udalostí. Je to „enterprise“ podnikové riešenie, ktoré vie sledovať infraštruktúry so stovkami tisíc sieťových zariadení. Jeho hlavnou úlohou je monitoring serverov, aplikácií, virtuálnych prostredí, cloudových zdrojov a sieťových zariadení.

Avšak Zabbix sa úspešne využíva aj v iných oblastiach, vrátane tzv. „internetu vecí“ a monitorovania podmienok prostredia, ako sú teplota, vlhkosť, napätie a ďalšie ukazovatele, ktoré nie sú priamo spojené s IT prostredím.

 

-Čo vás motivovalo k tomu, aby ste začali s tvorbou Zabbixu?-

Asi pred 15 rokmi som sa zaoberal systémovou administráciou a riadením rôznych Unix-ových systémov (najmä AIX a HP-UX), databázovými prostrediami akými sú Oracle, Informix SE/online, DB2 a spracovávaním dávok na dennej báze. V tom čase som čelil problému chýbajúceho riešenia automatizácie rôznych monitorovacích úloh za prijateľnú cenu.

A práve vtedy mi napadla myšlienka, že by bolo úžasné mať nástroj prispôsobený mojim štandardom. Tak som začal pracovať na produkte, ktorý by slúžil na monitorovanie serverov a aplikácií, neskôr predstaveného verejnosti pod názvom „Zabbix“.

 

-Kedy ste si uvedomili, že ste vytvorili niečo veľké a tak rozšírené?-

Vždy som tvrdo pracoval a snažil sa vylepšovať to čo som robil, pričom mi nešlo o dosiahnutie slávy, ale o kvalitu a úžitok. Že idem správnym smerom, som zistil až vtedy, keď som začal dostávať e-maily od užívateľov, ktorý mi ďakovali za Zabbix. Nemyslím si, že by som bol schopný zo začiatku pokračovať vo vývoji Zabbixu bez pozitívnej spätnej väzby zo strany komunity.

Ďalším dôležitým momentom bolo, keď som jasne pochopil, že práca na Zabbixe by mohla byť pre mňa skvelá príležitosť nielen k profesionálnemu rastu inžiniera, ale aj ako vedúceho firmy s úžasným tímom ľudí.

-Pre koho je Zabbix určený a aké výhody prináša biznisu?-

Máme široké spektrum užívateľov. Zabbix je vyrobený takým spôsobom, že je vhodný pre každého, od jednotlivcov, až po nadnárodné spoločnosti s IT infraštruktúrou distribuovanou naprieč kontinentmi. Nízke prevádzkové náklady na vlastníctvo, žiadne licenčné poplatky, profesionálna podpora a služby robia Zabbix ideálnou voľbou pre podniky. Naši zákazníci sa tešia dvom obrovským výhodám - slobodnému softvéru a spoľahlivej podpore od dodávateľa.

A nejde len o cenu. Naše poznatky ukazujú, že jedným z hlavných dôvodov výberu Zabbixu je, že poskytuje najvyššiu úroveň flexibility a rozšíriteľnosti, a tak prevyšuje očakávania tých, ktorí naň prejdú z nákladných proprietárnych monitorovacích riešení známych značiek. Stále viac firiem šetrí milióny tým, že sa zbaví licenčných poplatkov a prejde z iných riešení na Zabbix - a získa dokonca ešte viac funkcií a flexibility. Naši užívatelia tak dosiahnu mnohé výhody za veľmi malú investíciu času a peňazí.

 

-Ako obstojí Zabbix v porovnaní s komerčnými monitorovacími riešeniami? V čom má navrch a v čom naopak vidíte možnosti zlepšenia?-

Silných stránok, ktorými Zabbix vyniká na trhu, je veľmi veľa. Po prvé, Zabbix je open-source. Je voľne stiahnuteľný, bez viazanosti na dodávateľa a s voľne prístupným zdrojovým kódom. Čo je ešte dôležitejšie, Zabbix stojí firmu minimum z hľadiska nákladov.

 

Po druhé, Zabbix možno ľahko prispôsobiť rôznym prostrediam a prípadom použitia. Dostupnosť a sledovanie výkonu, serverov, aplikácií a zariadení „internetu vecí“ - to všetko je poskytované v jedinom produkte.

 

Po tretie, Zabbix je vybavený grafmi v reálnom čase, upozornením na problémy, predikciou, bezpečným prenosom dát a mnohými ďalšími užitočnými funkciami, ktoré sú dôležité pre zabezpečenie efektívneho výkonu IT infraštruktúry.

 

Nakoniec, s každou novou verziou prinášame ďalšie možnosti rozšírenia funkcií, ktoré sú potrebné pre náročných užívateľov. Nechcem odhaliť naše plány v súvislosti s budúcimi verziami Zabbixu, ale chcem zdôrazniť, že všetko čo robíme, má za cieľ priniesť väčšiu hodnotu pre užívateľov Zabbixu. Vieme, čo naši užívatelia potrebujú, alebo môžu od nás v budúcnosti očakávať a my im v tom radi vyjdeme v ústrety.

 

-Open-source ako filozofia vývoja a distribúcie softvéru prekonal od svojho vzniku dlhú cestu. Zmenili sa podľa vás princípy filozofie, ktoré stáli pri vzniku open-source hnutia?-

Hlavnými princípmi voľne dostupného softvéru boli vždy sloboda zdieľania, možnosť zdokonaľovania, opätovného použitia a nastavenia kódu podľa vlastných potrieb. Na Zabbixe sa odvtedy nič nezmenilo. Páči sa mi, že Zabbix môže používať ktokoľvek bez ohľadu na jeho finančnú situáciu.

Našli sme rovnováhu medzi vytváraním produktov zadarmo a udržateľným podnikaním, ktoré nám umožňuje rásť.

 

-Ako vidíte vývoj Zabbixu v dlhšom časovom horizonte? Aké sú vaše ambície?-

Som rád, keď vidím, že Zabbix je stále viac a viac využívaný po celom svete. Myslím, že vďaka jeho silným základom, najvyššej úrovni kvality, veľmi úspešnému dizajnu a technickým možnostiam je na vrchole filozofie slobodného softvéru.

Hlavným cieľom je pre nás budovať produkt. Chceme pokračovať v dobrej práci, zachovať otvorené zdrojové princípy, udržať vysokú úroveň kvality a profesionálnych služieb a neustále rozširovať funkcie tohto softvéru.

 

-Vo februári ste uviedli novú verziu Zabbix 3.0. Na čo sa môžeme ešte tento rok tešiť?-

 

Teraz, keď sme vydali Zabbix 3.0, je čas sa stretávať a hovoriť o ňom. V apríli budeme mať našu prvú Zabbix konferenciu pre Latinskú Ameriku, v novembri výročnú konferenciu v Japonsku a 5. mája sa môžeme dokonca stretnúť na workshope u vás v Bratislave.

Ale našou najdôležitejšou udalosťou roka bude konferencia Zabbix 2016. Chcel by som vás touto cestou všetkých pozvať, 9. a 10. septembra ste vítaní v lotyšskej Rige! Dozviete sa veľa noviniek, vrátane najnovšej verzie Zabbix 3.0 a horúcich tém v monitorovaní, môžete sa porozprávať s členmi Zabbix komunity a budovať nové obchodné kontakty.

Koncom tohto roka môžeme očakávať novú verziu Zabbix 3.2, ktorá prinesie opäť mnoho zaujímavých vylepšení.

 

-Čo vás poháňa vpred a motivuje vymýšľať a navrhovať?-

Zabbix komunita. Som si istý, že máme tých najlepších používateľov. Sú lojálni, ústretoví a priateľskí. Vždy môžu požiadať o radu na našom fóre. Vynakladajú množstvo práce a úsilia, snažia sa vytvárať do Zabbixu šablóny, moduly a skripty. Navyše, členovia našej komunity vždy aktívne ovplyvňovali funkcie obsiahnuté v každom vydaní.

 

- Čo považujete za svoj najväčší úspech?-

Moju rodinu, moju ženu a moje deti. A Zabbix, ktorý som kedysi nazýval projekt môjho života. Rodina a Zabbix vypĺňa jeho väčšinu. Tiež som veľmi spokojný s naším tímom a firemnou kultúrou, ktorá podporuje otvorenosť a profesionalitu.

 

-Prezradíte nám niečo o vašich súčasných projektoch, ktoré vás napĺňajú radosťou?-

V súčasnosti navrhujeme veľmi zaujímavú sadu funkcií, ktoré môžu priniesť Zabbixu novú úroveň flexibility pri odhaľovaní problémov. Ale je príliš skoro hovoriť o podrobnostiach. Prosím, počkajte na Zabbix 3.2 a uvidíte konečný výsledok našej práce.

 

-Čo by ste nám povedali na záver?-

Monitorovacie riešenie Zabbix môže priniesť veľkú hodnotu pre podnikanie, pretože pomáha udržať vysokú úroveň dostupnosti a výkonnosti IT infraštruktúry, pomocou detekcie potenciálnych problémov skôr, než by si to mohli všimnúť zákazníci.

 

Čo dodať? Skúste Zabbix, je otvorený a voľne stiahnuteľný!

Zdroj:tasr,foto:zabbix.comDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.