Model x  

Autor:
Publikované: 2015-10-01 22:23:00


Model X

Čakali sme na ňu dlho, ale nakoniec sme sa dočkali. Nová Tesla je tu! "Je možné, že sme Model X až prehnane zdokonalili, práve preto s ním meškáme...", hovorí Musk novinárom pri príležitosti predstavenia Tesly Model X v továrni spoločnosti vo Fremonte, Kalifornii.

Prvý dizajn a prototyp Modelu X bol Elonom predstavný už vo februári 2012, kedy zožal obrovský úspech a zaistil nemenej predobjednávok. Od minulého roku sa však uvedenie Modelu X na trh viackrát odkladalo, až nakoniec začiatok septembra priniesol tú radostnú správu. "Model X bude predstavený 29. septembra" - presne ako sa stalo. Elon Musk včera privítal stádo novinárov v továrni vo Fremonte, kde predstavil finálny model SUV Model X. Medzi jeho prvými slovami odznelo: "Nie som si istý, či toto auto malo byť vôbec vyrobené...Myslím to tak, že v aute je toho oveľa, oveľa viac, ako je potrebné na jeho predaj. Asi sme to prehnali..."

Presné označenie nového modelu je P90(D), z čoho P znamená "performance mode" - jedná sa o model s vysokým výkonom, 90 značí počet KWh batérie, čo je zároveň najväčšia batéria, akú momentálne Tesla vo svojich autách ponúka a jediná, ktorá je pre Model X dostupná. Malo by sa to však čoskoro zmeniť. Označenie D je voliteľné. Ak si vyberieš model P90D, tvoje auto bude mať pohon "dual motor" a získavaš Ludicrous Mode(čítaj šialene nenormálne rýchly mód), vďaka ktorému auto zrýchli z 0 na 100 km/h rovnako rýchlo ako Porche 911 Turbo.

Tesla Model X je zrejme to najrýchlejšie, najekologickejšie SUV na našej planéte, ale netreba zabudnúť, že patrí aj medzi tie najdrahšie.Začiatočná cena sa momentálne pohybuje pod 100 000$,  ale ak si chceš dopriať spomínaný šialene rýchly mód, tvoja cena skočí na vyše 140 000$. Za nemalú cenu však dostávaš SUV, ktoré je síce rodinné auto, ale nikdy by si to naň nepovedal. Základný model P90 je asi iba o chlp menej šialený a z 0 na 100 zrýchli za menej ako 5 sekúnd, čo súperivosť mladých mamičiek na cestách zvýši o minimálne 69%.. 

Nové 7 miestne SUV prichádza aj so sľubovanými Falcon Wing dverami. Otvárajú sa dohora po minimálnej dráhe, takmer ako krídla a dokážu úplne uvoľniť cestu do auta aj na tesných miestach. Otvoríš ich tak aj na parkovisku, kde si kolega s X6kou nebol istý, či si si všimol, že má X6ku, priparkoval teda trochu bližšie... Dvere dostali aj nové senzory, vďaka ktorým sa pri nebezpečenstve nárazu o strop zastavia - nehrozí poškodenie ani v nízkej garáži. Palubovka ostala pomerne rovnaká ako pri Modely S. Vládne jej veľký 17" LCD displej, ktorému sa akurát dostalo nových ikoniek užívateľského rozhrania.

Aj keď sa nové SUV dočkali menšej zmeny dizajnu oproti pôvodnému modelu, jedná sa stále o nádherné rodinné SUV, ktoré bude zrejme kupovať každý, kto naň má. Čoskoro sa dočkáme aj predstavenia Modelu 3 - auta verejnosti, ktoré nám Elon prisľúbil na začiatok budúceho roku. Malo by sa jednať o menšie a hlavne cenovo dostupnejšie auto, ktoré by mohlo výrazne narušiť pomer elektromobilov a áut s palivovým motorom na cestách. Tohto momentu sa už nevieme dočkať!

Zdroj: theverge.com, fotky: theverge.com,teslamotors.comDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.