Doska - Plank  

Autor:
Publikované: 2015-10-18 15:49:00


Doska - Plank; mimoriadne ľahký, ale maximálne účinný cvik na brucho

Podceňovaný, ale mimoriadne účinný cviky na brucho, ktorý je prínosom aj pre budovanie sily a stability celého tela.

Stručný popis: cviky na brucho a tréningy brucha sú oceňované nielen kulturistami, priaznivcami fitness, street workoutu a funkčných tréningov, ale aj začiatočníkmi, primárnym cieľom ktorých je schudnúť. Mnohí totiž mylne veria, že chudnutie, zbavenie sa tuku na bruchu a zisk štíhleho pásu je záležitosťou len a len tréningu brucha. Nie je to pravda, pretože „kocky“ na bruchu si vyžadujú okrem správneho výberu cvikov na brucho aj mimoriadnu tréningovú intenzitu, diétny režim a spravidla aj veľa aeróbnej aktivity. Iba cviky na brucho tuk na bruchu spáliť nedokážu, dokážu ho však vhodne precvičiť a prispieť k dokonalosti pásu z akéhokoľvek pohľadu v momente, keď nastane očakávaný úbytok tukovej vrstvy.

Ani najväčší odborníci na fitness tréning, kulturistiku a športové aktivity nie sú zajedno, ktoré cviky na brucho patria medzi najefektívnejšie, aký počet opakovaní alebo sérií je najvhodnejší pre túto svalovú skupinu. Zhodujú sa však v tom, že brucho si vyžaduje intenzívne zaťažovanie, s minimálnymi prestávkami a s technicky dokonalým prevedením každého používaného cviku (plynulé tempo, často formou kruhových tréningov na brucho – cvičíte bez prestávky 3,4,5 aj viac cvikov na brucho, odpočívate až po odcvičení posledného cviku; opakujete niekoľkokrát).

Doska (Planks) neprávom patrí medzi často podceňované cviky na brucho. Pravdou ale je, že akýkoľvek variant „dosky“ kladie pri správnom prevedení (tzn. aj s dostatočne dlhou statickou výdržou v napätí) mimoriadne nároky nielen na svaly brucha, ale prakticky na svaly celého tela. Prevedenie je veľmi jednoduché – ste v pozícii, v ktorej spravidla začínate kľuk, o zem sa však opriete nie dlaňami, ale lakťami, ruky si môžete prekrížiť. Dbajte na to, aby ste mali hlavu v predĺžení chrbtice (tzn. temeno hlavy bude smerovať dopredu – hlavu nedvíhajte), chrbát je rovný (zadok nedvíhajte, telo je v priamke), sústreďte sa na napätie v bruchu, napnite svaly brucha. Dýchajte plynulo, snažte sa v pozícii „napätia“ vydržať čo najdlhšie. Cvik ukončíte uvoľnením brušného svalstva a ľahom na podložku. Opakujte niekoľkokrát, v napätí musíte "ostať" predpísaný časový interval.

Odporúčania: pri ľahšej variante cviku sa „nespúšťajte“ na lakte, ale cvik vykonávajte v pozícii, v akej začínate klasický kľuk na zemi; ak zvládnete ľahšiu variantu, môžete do tréningu zaradiť variantu ťažšiu, pri ktorej sa o zem opierate lakťami; kombinujte s inými cvikmi na brucho.

Zdroj:www.fitnesstreneri.sk,foto:google    Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.