Hostesing a go-go tancovanie napreduje  

Autor:
Publikované: 2016-04-24 23:08:00


Hostesing a go-go tancovanie napreduje

„Veľa ľudí má mylné predstavy o našej práci

Niektoré povolania časom úplne zanikli. Naopak, nájdu sa aj také, ktoré idú čoraz viac do popredia. Medzi ne patrí aj hostesing či go-go tancovanie. Veľa ľudí vníma dievčatá, ktoré sa takto živia, ako „ľahšie“. Tie nám prezradili svoje zážitky, skúsenosti i názory na mienku o ich povolaní.

Lenka sa povolaniu hostesky venuje viac ako šesť rokov. „V sedemnástich som začala pracovať na promo akciách  v potravinách či v iných predajniach. Najprv výlučne brigádnicky. Pri každej akcii som však mala možnosť nadobudnúť nové kontakty. Priznám sa, pracovné ponuky mi stále pribúdali,“ spomína. Veľmi dôležitá je tu spokojnosť zamestnávateľa. Ak sa o Vás pred inými vyjadrí negatívne, nemáte veľkú šancu posunúť sa ďalej. Pre Lenku je už hostesing bežným povolaním, vďaka ktorému má mnoho pekných zážitkov. Zaujímalo nás, prečo sa rozhodla práve pre túto prácu. „Ako študentka som si chcela zarobiť nejaké peniaze. Okrem toho som sa rozhodla pomôcť rodičom a odľahčiť im peňaženku,“ vysvetľuje. 

Hostesky sa zúčastňujú rôznych akcií, eventov, konferencií, tanečných podujatí, snemov či exhibícií. Niekde stačí len uvariť kávu, pekne sa usmievať a usadiť hostí. Športovo zamerané akcie sú ale o niečo náročnejšie. Mladá vysokoškoláčka Lenka nám odhalila aj finančnú stránku tejto rozhodne nie nudnej práce. „Pri každej akcie sú podmienky dopredu stanovené. Ide o zabezpečenie stravy, ubytovania a preplatenia cestovného. Na základe toho sa rozhodnem, či danú ponuku prijmem.

Pri hostesingu je minimálna mzda štyri eurá na hodinu v čistom.“ Toto povolanie však nemá len samé príjemné stránky. Lenka raz natrafila na kolegyňu, ktorá viac prechatovala na mobile ako pracovala. Inak sa však nemôže sťažovať. Priznala, že na niektorých akciách sa cíti skôr ako na výlete a vôbec ich nevníma ako pracovné. „Teší ma aj zárobok a flexibilná pracovná doba. Event beriete len vtedy, ak vám to časovo vyhovuje a nikto vás nenúti vstávať o ôsmej ráno,“ dodáva.

A čo hovorí na to, ako niektorí ľudia vnímajú tieto povolania? „Zrejme na tom niečo bude. Dnes sa pod pojmom hostesky označujú rôzne druhy povolaní. Teraz nehovorím o serióznych agentúrach, ale o malých ’podnikateľoch’, prípadne o falošných zastúpeniach vytvorených za týmto účelom. Sú prípady, keď niektoré dievčatá začínali slušne, no na základe rôznych kontaktov sa dostali na zlé chodníčky. Hosteska si musí určiť, kam až je ochotná zájsť za vidinou peňazí,“ myslí si Lenka, ktorá na niečo také nikdy nepomyslela, aj keď pokušenie je veľké.

Zároveň prezradila, že túto prácu nemusia robiť len atraktívne ženy. Ak je dievča výrečné, má zmysel pre humor a vie pohotovo reagovať, určite sa v tejto brandži nestratí. Lenka sa okrem hostesingu venuje aj go-go tancovaniu. So svojou sestrou dokonca vytvorili duo. Tento štýl tanca určite nie je vhodné pre introvertky. Baba pri ňom musí dobre vyzerať, hýbať sa a očariť. „Dnes sme už v štádiu, že kráčame po ulici a ľudia nás spoznávajú, mávajú nám. Poznajú nás totiž z fotiek. Túto prácu milujem a nevymenila by som ju za žiadnu inú. Čas ukáže, kam až dokážeme my, tanečnice, posunúť tento ’druh umenia’ na Slovesku.“ Hosteska Laura nám prezradila, že pri tomto povolaní je neraz nutné pretvarovať sa. „Nie vždy mám najlepší deň, no ostatných to zaujímať nemusí. Mojou úlohou je komunikovať, predvádzať oblečenie, fotiť či natáčať rôzne reklamné spoty.“ Väčšinou sa zúčastňuje golfových alebo pokrových turnajov, kde je oblečená v spoločenských šatách a účastníkom nalieva whisky. V minulosti pracovala ako čašníčka, čiže tieto dve povolania vie veľmi dobre porovnať. „V bare som robila od rána do rána, bola som unavená a zarobila som toľko ako v hostesingu za pár hodín. Nenazvala by som to prácou, ale skôr zábavou, za ktorú mi platia. Na akciách som VIP hosť, čiže mám prístup všade. To je ďalšia veľká výhoda. Samozrejme, že neodmietnem pracovať na koncerte, kde môžem spoznať nejakých moderátorov či spevákov,“ priznáva.

Rovnako ako Lenky sme sa opýtali, čo hovorí na mienku ľudí o týchto povolaniach. „„Veľakrát sa stane, že kostýmy nezabezpečí agentúra, nedonesieme si vlastné, ale organizátor chce, aby vybral oblečenie on sám. Niekedy máme na sebe korzety, minisukne a asi aj to je dôvod, prečo si o nás ľudia myslia, že sme štetky. Tak, ako vznikajú napríklad nové štýly tanca, rovnako aj povolania. Niektorí si zamieňajú promo, hostes, go-go tancovanie s luxusnými spoločníčkami či prostitútkami. Myslia si, že v nich nie je žiaden rozdiel, pritom je a veľký. Je to rovnaké, ako keby ste povedali, že kuchár a čašník je to isté, pretože obaja robia v reštaurácii. Hosteska a prostitútka sú dve úplne rozdielne veci. Kto to však neskúsil a nevie, čo je náplňou tejto práce, asi to nepochopí.“  Obe dievčatá sa zhodli v tom, že medzi hosteskami nie je žiadna rivalita. Práve naopak, pomáhajú si. Medzi niektorými vzniknú aj veľké priateľstvá a pomáhajú si pri dohadzovaní akcií. 

zdroj: petra kapová, foto:googleDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.