Pleť  

Autor:
Publikované: 2015-09-22 22:48:00


ROZHOVOR S ODBORNÍČKOU: LETNÁ STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

O tom, ako sa o pokožku starať počas leta, sa už popísalo veľa. My vám prinášame prepis rozhovoru s dermatologičkou MUDr. Luciou Drahovskou, ktorý pred pár dňami poskytla časopisu Cafe news. Venujte pozornosť nasledujúcim riadkom, aby si vaša túžba po krásnej a do zlatista opálenej pleti nevybrala svoju daň.

Ako sa starať o pokožku v lete?

Aby sme predišli nadmernému vysúšaniu pokožky v lete, je dôležité používať kvalitné hydratačné prípravky. Hydratačný krém by mal obsahovať aj UV filter, aby pokožku zároveň chránil pri krátkodobom pobyte na slnku počas bežného dňa (nie pri slnení). Na leto je vhodné vyberať si hydratačné telové mlieka alebo krémy s odľahčeným zložením, bez parfumov a prídavných farbív.

Môžeme v horúcich dňoch používať make-up?

Pokiaľ nemusíte, v letných horúčavách radšej krycie krémy a make-up nepoužívajte. Ak bez nalíčenia nedokážete fungovať, voľte skutočne len ľahučké krémy a prípravky s UV filtrami, ktoré nebudú upchávať póry a zabezpečia aj ochranu pred nebezpečným slnečným žiarením.

V lete sa niektorým z nás prirodzene pokožka viac premasťuje. Prečo?

Počas leta teplo, slnko, piesok či chlórovaná voda prispievajú k tomu, že rýchlejšie dochádza k hromadeniu odumretých buniek na povrchu pokožky. Premasťovanie pleti je prirodzená ochrana kože a jej výživa, no stav pokožky dokáže významne ovplyvniť aj naša hormonálna situácia, obdobie menštruačného cyklu či nesprávna strava. Aj pleť si potrebuje odpočinúť, očistiť sa a zregenerovať.

Existuje spôsob, ako tomuto javu predísť?

Ani v lete netreba zabúdať na pravidelné čistenie pleti. Nerozvážnym mechanickým peelingom možno pleti ublížiť, preto na čistenie zvoľte odličovaciu kozmetiku, vodu či hydratačné mydlá na tvár. Na trhu dostať čistiace kefky, napr. Philips VisaPure Essential, ktoré pleť nielen vyčistia, ale aj jemne premasírujú. Správne a pravidelné čistenie pleti je základom pre krásu a tým najlepším terapeutickým základom pre zdravie pokožky.

Je dôležitý pitný režim a stravovacie návyky v letnom období?

Aby sme si pokožku udržali hydratovanú, je veľmi dôležité prísne dodržiavať pitný režim. V lete si doprajte dostatok čerstvého ovocia a zeleniny. Pre pleť sú, okrem iného, výborné aj bobuľovité druhy ovocia, napríklad čučoriedky. Obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred voľnými radikálmi. Vhodné sú i ryby, najmä tie s obsahom omega-3 nenasýtených kyselín, napr. losos. Vhodnou súčasťou stravy bývajú aj oriešky, semienka a kyslomliečne jogurty.

Nemali by sme zabúdať na pery. Patria k veľmi citlivým partiám a pritom sú krásnou ozdobou tváre…

Pokožka pier je veľmi jemná a treba jej venovať patričnú pozornosť. Počas celého leta by malo byť samozrejmosťou denné používanie balzamu na pery s ochranným faktorom. Rúže a lesky si vyberajte podľa toho, či obsahujú ochrannú zložku a zároveň pery hydratujú.

 

Je pokožka v lete citlivejšia pri holení? Ako sa správne holiť?

Holenie môže spôsobiť nadmerné vysúšanie pokožky a jej podráždenie, preto treba byť opatrný. Pred samotným holením si dožičte nie­koľkominútovú sprchu, pokožka sa prečistí, prekrví a chĺpky sa zjemnia. Odporúčam gél alebo penu na holenie s jemným zložením a bez parfumov. Ideálne je holiť sa v smere rastu chĺpkov a na večer, aby oholená pokožka nebola priamo vystavená slnku. Po oholení si pokožku ošetrite telovým mliekom a krémom špeciálne určeným na ošetrenie pokožky priamo po holení.

Ako sa môžu letné horúčavy prejaviť na pokožke?

Po lete sa môžu na pokožke objaviť napríklad zmeny pigmentových znamienok, nežiaduce pigmentové škvrny, rozšírené cievky, pórovitosť, pleť môže byť vysušená, citlivá, s viditeľnejšími a výraznejšími vráskami. A preto: majme sa radi a počas leta si doprajme oddych, relax, pohodu, no nezabúdajme ani na zdravý životný štýl, pitný režim, kvalitnú kozmetiku s kvalitným ochranným faktorom. Pozor na klimatizačné jednotky, pretože prudké výkyvy tepla nepriaznivo pôsobia na pokožku a vysušujú ju. Slnečné lúče si užívajte opatrne, v čase od 11.00- 14.00 si radšej prečítajte dobrú knihu pod slnečníkom.

Zdroj: http://www.vekjelencislo.sk/2015/07/31/rozhovor-s-odbornickou-letna-starostlivost-o-plet/Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.