Fenomén "SAGAN"

Autor:
Publikované: 2015-07-24 14:22:00

Fenomén „SAGAN“

Peter Sagan  je šíp, ktorý už dlhodobo triafa do čierneho, skoro stredu terča. Píšem skoro, lebo všetci dobre vieme ako to s Petrom a jeho koncovkami je. Ako keby naschvál sa mu dejú veci a okolnosti to stále zariadia tak, že to na to prvé miesto nedotiahne. Ale podľa väčšiny odborníkov z tejto branže a tiež mňa je viac ako jasné, že Peter svojimi výsledkami ukazuje jednoznačnosť v tom, aký dokonalý dokáže byť výkon človeka, ktorý dá do prípravy celé svoje JA, celú myseľ, dušu i telo. Peter prichádza na slovenskú cyklistickú pôdu už ako mladý chlapec, ktorý miloval tento unikátny stroj už od skorého veku.  V roku 2006 šokoval cyklistických odborníkov, keď vyhral preteky Regiónom Orlicka, jedny z najťažších juniorských etapových pretekov v Česku. Na majstrovstvách Slovenska juniorov v tom istom roku skončil tretí za o dva roky staršími Róbertom Gavendom a svojim bratom Jurajom.

V nasledujúcom roku sa už stal suverénnym juniorským majstrom Slovenska na ceste s náskokom viac ako sedem minút pred druhým v poradí Martinom Mahdarom a vo svojej úvodnej sezóne v svetovom pohári v cestnej cyklistike juniorov skončil na piatom mieste. Na majstrovstvách Európy juniorov na ceste sa umiestnil na ôsmom mieste. Jeden z trénerov Petra Sagana Peter Zánický odôvodnil jeho úspechy v prvej sezóne v juniorskej kategórii tým, že okrem obrovského talentu tvrdo na sebe pracuje a hlavne si nepripúšťa žiaden psychický tlak. Ako príklad toho, že Peter sa nesťažuje na nepriaznivé podmienky uviedol prvé kolo Slovenského pohára v horskej cyklistike, keď ešte nemal pripravený sponzorský bicykel. Peter si požičal starší bicykel od sestry a súťaž vyhral. Začiatkom roka 2009 sa však už vyjadril, že stále nie je definitívne rozhodnutý, či sa stane špecialistom na cestnú alebo na horskú cyklistiku. Preto aj v prvej sezóne medzi seniormi jazdil obe disciplíny. Umožnil mu to aj jeho zamestnávateľ, keďže ten súhlasil s tým, že Peter bude v sezóne 2009 jazdiť aj cestné aj horské preteky a o jeho definitívnom smerovaní sa rozhodne až počas sezóny.

Prvé preteky v profesionálnom pelotóne priniesli Petrovi Saganovi aj prvú prezývku medzi profesionálmi. Tri kilometre pred cieľom 2. etapy nepríjemne spadol a do cieľa prišiel iba s veľkým sebazaprením. Rany mu museli zošívať osemnástimi stehmi, ale Peter Sagan na druhý deň pokračoval v pretekoch, dokonca skočil štvrtý. To mu vyslúžilo prezývku Rambo. Preteky Paris – Nice upriamili pozornosť cyklistického sveta na Petra Sagana, iba tri mesiace po jeho vstupe do profesionálneho pelotónu. Vyhral tu dve etapy, raz skončil druhý a raz tretí. V celkovom poradí sa umiestnil na 17. mieste, v kategórii mladých jazdcov na štvrtom a zvíťazil v bodovacej súťaži, ktorá sa v nasledujúcich rokoch stala jeho doménou. Odborníci ho začali považovať za jeden z najväčších talentov súčasného pelotónu. Cyklistickú sezónu v roku 2013 Peter Sagan zahájil januárovými pretekmi v Argentíne na Tour de San Luis, kde obsadil 87. miesto v celkovej klasifikácii. Na Tour of Omán zaznamenal prvé etapové víťazstvá sezóny, keď zvíťazil v druhej aj tretej etape. Následne zvíťazil aj na talianskych pretekoch G.P. Camaiore a na Strade Bianche prišiel do cieľa ako druhý. Ďalšie 2 etapové víťazstvá si pripísal na pretekoch Tirreno – Adriatico, kde celkovo napokon obsadil 33. miesto. V bodovacej súťaži o zelené tričko skončil druhý.

Druhé miesto obsadil aj na trase Milano – Sanremo. V Belgicku sa Peter Sagan zúčastnil pretekov E3 Harelbeke (2. miesto), Gent – Wevelgem (1. miesto), Driedaagse De Panne-Koksijde, Ronde van Vlaanderen (2. miesto), Brabantse Pijl (1. miesto), Amstel Gold Race (36. miesto) a Fleche Wallonne (12. miesto). Na prestížnych pretekoch Tour of California Peter Sagan získal 2 etapové prvenstvá, ku ktorým pripísal 1 tretie miesto a celkové víťazstvo v bodovacej súťaži o zelené tričko. Zelené tričko získal aj na Tour de Suisse vo Švajčiarsku. Peter Sagan zvíťazil aj na domácich majstrovstvách Slovenskej a Českej republiky. Peter sa stal v roku 2015 spolu s bratom Jurajom súčasťou ruského tímu Tinkoff-Saxo pod vedením Olega Tinkova. Peter nastúpi v prvej časti sezóny na ôsmich pretekoch. Do kalendára boli zaradené preteky: Tour of Qatar, Tour of Oman, Tirreno-Adriatico, Milano-Sanremo, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem,Tour des Flandres, Scheldeprijs Paris - Roubaix,Amgen Tour of California, Tour de Suisse. Peter v tomto roku získal svoj prvý titul Majstra Slovenska v časovke jednotlivcov medzi pretekármi Elite a obhájil titul majstra Slovenska v hromadných pretekoch.

V roku 2015 Sagan zvíťazil v bodovacej súťaži pred druhým Nemcom Andrem Greipelom o 66 bodov a získal "maillot vert" už štvrtýkrát v rade. V historických tabuľkách sa tak dostal na druhé miesto spolu s Írom Seanom Kellym. Pred nimi je už len Zabel. Celkovo skončil na 46. mieste s vyše dvojhodinovou stratou na víťaza.

Petrovi prajeme v živote iba veľa zdravia a pohody a kopec energie do ďalších kilometrov.