Vuelta: Excelentný špurt priniesol Saganovi senzačný triumf  

Autor:
Publikované: 2015-08-26 00:50:00


Vuelta: Excelentný špurt priniesol Saganovi senzačný triumf

Slovák Peter Sagan vyhral 3. etapu na cyklistických pretekoch Okolo Španielska. Jazdec Tinkoff-Saxo zvládol excelentne záverečný špurt na 158 km trati z Mijasu do Malagy, keď pred cieľovou páskou zdolal svojich najväčších konkurentov Nemca Johna Degenkolba z Giantu a Francúza Nacera Bouhanniho z Cofidisu.

Peter Sagan sa zároveň obliekol do zeleného dresu pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži. Na čele priebežnej klasifikácie sa udržal Kolumbijčan Esteban Chaves z austrálskeho tímu Orica GreenEdge.

Pre Sagana to bol štvrtý etapový vavrín na Vuelte. Vlani sa mu v Španielsku nepodarilo triumfovať, na pódium však vystúpil v drese Cannondale po prológu uplynulého ročníka a následne v 8. etape skončil tretí. V rokoch 2012 a 2013 na podujatí neštartoval, z jeho pohľadu však zostáva najúspešnejším rok 2011, keď vyhral tri etapy.

Ďalšieho Slováka Petra Velitsa z BMC Racing klasifikovali v cieli na 68. priečke, jeho brat Martin (Etixx-Quick Step) finišoval 137. v poradí so stratou 74 sekúnd. V priebežnej klasifikácii je spomedzi tria slovenských cyklistov najvyššie 53. Peter Velits, M. Velits so Saganom sú na 135., respektíve 146. mieste.

Až tretia etapa s cieľovým dojazdom v Malage bola na tohtoročnom podujatí výraznejšie atraktívnou aj pre šprintérov na čele so Saganom, Degenkolbom či Bouhannim. Prekážku predstavovalo len kilometrové stúpanie I. kategórie približne v strede trate.

Preteky sa začali bez Burghardta, ktorý si poranil ľavé koleno a nemohol sa vrátiť na bicykel. V úniku sa však hneď od úvodu objavil Martin Velits spoločne s ďalším triom, pričom vedúci balík sa postupne rozrástol na osem jazdcov s 50-sekundovým odstupom. Na prvom kopci Alto de Mijas brali vrchárske body Fraile, Chavanel a Berhane.

Pre zranenie následne skončil Tiralongo z Astany a kazašský tím tak prišiel po diskvalifikácii Nibaliho o ďalšie želiezko v ohni. Vedúci balík v tých chvíľach diktoval tempo so štvorminútovým náskokom, no pred prvým stúpaním I. kategórie na tohtoročnej Vuelte na Puerto del Leon mu už Martin Velits nestačil. Fraile vyhral aj na tomto kopci, no to už sa pelotón výrazne dotiahol na čelo pretekov. Viedli ho najmä jazdci Tinkoff-Saxo a Giantu, ktorí držali v hre svojich elitných špurtérov Sagana, respektíve Degenkolba.

Necelých 20 km pred cieľom ostali v úniku už len Gougeard s Tjallingiim, obaja však postupom čase čelili výraznému nárastu tempa zo strany pelotónu. Ten sa s tempármi spojil 14 km pred cieľom. V závere to skúsil ešte Duchesne, balík ho však rýchlo pohltil.

Pondelňajšia etapa mala napokon veľmi zaujímavé vyvrcholenie. Sagan nastúpil tesne pred cieľom a excelentným dojazdom odstavil ako Bouhanniho, tak aj Degenkolba.

Výsledky 3. etapy:

1. Peter SAGAN (SR/Tinkoff - Saxo) 4:06:46 h.

2. Nacer Bouhanni (Fr./Cofidis)

3. John Degenkolb (Nem./Giant)

4. Jempy Drucker (Lux./BMC Racing)

5. Maximiliano Richeze (Arg./Lampre)

6. Kristian Sbaragli (Tal./Team MTN)

7. Mitch Docker (Aus./Orica)

8. Jasper Stuyven (Bel./Trek)

9. Vicente Reynes (Šp./IAM Cycling)

10. Tom Van Asbroeck (Bel./LottoNL)

Priebežná klasifikácia:

1. Esteban Chaves (Kol./Orica) 8:04:01 h.

2. Tom Dumoulin (Hol./Giant) +5 s.

3. Nicolas Roche (Ír./Team Sky) +15

4. Daniel Martin (Ír./Cannondale) +24

5. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) +35

6. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +36

7. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +38

8. Chris Froome (V.Brit./Team Sky)

9. Daniel Moreno (Šp./Kaťuša) obaja +40

10. Fabio Aru (Tal./Astana) +47

Bodovacia súťaž:

1. SAGAN a Chaves po 25

3. Dumoulin a Bouhanni po 20

5. Roche 16

6. Degenkolb 16

 

Zdroj: TASR    Foto: TASR

 Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.