Ako to všetko začalo?  

Autor:
Publikované: 2016-02-09 22:44:00


Ako to všetko začalo?

História kartovej hry Poker je stále veľmi nejasná. Niektorí ľudia veria, že všetko začalo v starej Číne okolo roku 900 nášho letopočtu, kde čínski cisári hrávali hru podobnú dominu, z ktorej sa neskôr poker vyvinul. Na druhú stranu, iný zdroj nám hovorí, že pokrová história začína až v 17. storočí v Perzii, kde bola hraná kartová hra As Nas, ktorá je považovaná mnohými za predchodcu pokru. Ale As Nas sa hral iba s 25 kartami, nie s 52 ako dnešné poker. Týchto 25 kariet bolo navyše rozdelené do 5 rôznych farieb. Do Európy túto hru doviezli Francúzi, ktorí sa ju naučili od perzských námorníkov.

Aby toho nebolo málo, Angličania veria, že poker pochádza z ich hry zvanej "brag". Brag je navyše odvodená z inej kartovej hry, ktorá sa nazýva "Brelan". Presné pravidlá týchto stredovekých hier sú neznáma, jediné čo sa dá s istotou povedať je, že dôležitou súčasťou Brelanu aj Braga bolo nielen stávkovanie, ale predovšetkým blufovaní.

 

Ďalšou dôležitou hrou, ktorá sa môže pýšiť označením predchodcu pokru je kartová hra Poque, ktorú hrávali okolo roku 1800 hlavne francúzski kolonisti v Severnej Amerike. Anglicky hovoriaci osadníci v Luisiane túto hru adoptovali, premenovali ju na poker a položili tak základy moderného pokru. V americkej literatúre sa o pokri prvýkrát spomína Joe Cowell v roku 1829. Podľa jeho popisu je poker pôvodom čisto americká hra. Hrá sa s balíčkom 20 kariet. Každému zo 4 hráčov je rozdaných po 5 kartách, následne sa vsádza a kto má najlepšiu kartovú kombináciu vyhráva. Podľa tohto popisu je poker takmer nerozoznateľný od perzského As Nasu. Ako môžete sami vidieť, k pravidlám, ako ich poznáme dnes, viedla dlhá a tŕnistá cesta. Posledný hrou, ktorú môžeme považovať za predchodcu pokru je nemecká hra Pochspiel, ktorá bola hraná rovnako ako As Nas s 25 kartami.

 

Ťažko teda jednoznačne určiť z ktorej hry poker vzišiel. Jedno je však isté, všetky kartové hry v pokrovej histórii majú veľa spoločného so stávkovaním, blufováním a samozrejme tiež s podvádzaním. Spory o priameho predchodcu sú teda nekonečné, už len z toho dôvodu, že žiadna z týchto hier sa nehrala s 52 kartami. S tými sa poker začal hrať až od 40 rokov 18. storočia.

 

Bez ohľadu na to, aký je presný vznik pokeru, jeho verzia z 19. storočia s 52 kartami je hraná dodnes. Vďaky príchode internetu a možnosti neobmedzené komunikácie sa dnes poker hrá s rovnakými pravidlami takmer po celom svete.

Texas Hold’em

V dnešnej dobe najznámejšie a najobľúbenejšie variant pokru je bezpochyby Texas Hold’em. Prvýkrát bol Texas Hold’em hraný na začiatku 20. storočia v meste Robston v americkom štáte Texas (odtiaľ Texas Holdem). Texas Hold’em sa postupne rozširoval po štáte Texas a veľmi pomaly aj po celých Spojených štátoch. V Las Vegas sa prvýkrát objavil až v roku 1967, teda takmer 70 rokov po svojom vzniku !!!

Z počiatku sa hral len v jedinom kasíne. Až po založení WSOP (World Series of Poker) a rozhodnutie Jacka a Bennyho Binionových (zakladateľov WSOP), že hlavná súťaž svetovej série sa bude hrať práve v tejto pokrovej variante, sa začal Texas Hold’em viac šíriť po kasínach. Dnes je po celom svete najobľúbenejšie a najrozšírenejšie kartové hrou.
zdroj:ccp.cz,foto:googleDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.