Je ADHD skutočná choroba?  

Autor:
Publikované: 2015-07-26 13:56:00


Jeden z popredných svetových neurológov pre deti, Dr. Bruce Perry, nedávno verejne vyhlásil, že hyperaktivita (označovaná aj skratkou ADHD) nie je skutočná choroba.

Varoval tiež pred hrozbami podávania psychiatrických liekov deťom.Počas rozhovoru pre Observer, Dr. Perry uviedol, že za ochorenie známe ako hyperaktivita by mal byť považovaný popis širokého spektra symptómov, ktoré sa objavujú u detí, ale aj dospelých.

Dokonca, väčšina z týchto symptómov sa objavuje u takpovediac u každého z nás v určitých životných fázach.

Diagnózy hyperaktivity rastú raketovým tempom

Dr. Perry je profesne starším členom tímu na Akadémii pre detskú traumatológiu v Hustone, Texase. Je tiež rešpektovaným členom pediatrickej komunity a autorom niekoľkých kníh o detskej psychológii.

Jeho vyhlásenia preto pôsobia ako závan čerstvého vzduchu v dobe, keď nové diagnózy hyperaktivity u detí narastajú raketovým tempom, za súčasného zvyšujúceho sa predpisovania psychiatrických stimulačných liekov. Mnohí rodičia, ale aj aktivisti podozrievajú farmaceutické firmy a ich motívy pri propagovaní liekov určených deťom.

Ritalin, Adderall, Vyvanse a ďalšie psychofarmaká, ktoré stimulujú a menia myseľ, sú dnes stále častejšie predpisované deťom vo veku 4 až 17 rokov.

Dr. Perry uvádza, že predpisovanie takýchto liekov môže byť nebezpečné pre celkový fyzický a psychický vývoj detí. Odvoláva sa pritom na štúdie skúmajúce účinky týchto liekov na zvieratá, u ktorých sa potvrdil ich škodlivý vplyv na zdravie.

Psychofarmaká posúvajú hranicu pre dosiahnutie uspokojenia

Ak podáte psychostimulanty zvieratám keď sú ešte mladé, zmení to ich systém vnímania odmeny. Vyžadujú si oveľa viac stimulácie, aby dosiahli tú istú mieru uspokojenia.Takže na veľmi konkrétnej úrovni, potrebujú viac jesť, aby dosiahli pocit zasýtenia. Alebo potrebujú robiť viac rizikových vecí, aby sa zabavili.

Vôbec sa pritom nejedná o neškodný fenomén. Užívanie týchto liekov vplýva na telesné systémy spôsobmi, ktorým nie celkom rozumieme.

Preto je potrebné byť nadmieru opatrný, hlavne, keď mnohé výskumy tvrdia, že existujú aj iné, dokonca efektívnejšie metódy a bez vedľajších účinkov.

Hyperaktivita je komplexný stav, no toto označenie sa používa na popis širokého spektra správania. Je preto dôležité brať do úvahy príčiny týchto prejavov ešte pred tým, než sa pristúpi k farmakologickej liečbe.

Čo navrhuje Dr. Perry pre liečbu tzv. hyperaktivity

Existuje niekoľko nefarmaceutických terapií, ktoré sa ukázali ako pomerne efektívne. Mnohé z nich zahŕňajú pomoc pre dospelých, ktorí sa nachádzajú v okolí detí.

Jedna vec, čo sa stane, ak máte preťaženého a úzkostlivého rodiča je, že sa to prenesie aj na dieťa. Keď sa dieťaťu nedarí, dospelí okolo nich sa stanú tiež dezorganizovaní.

Táto negatívna spätná väzba medzi frustrovaným učiteľom alebo rodičom a nezvládnuteľným dieťaťom môže eskalovať mimo kontrolu.

Je preto dôležité učiť dospelých, ako by mali zvládať sami seba, ako mať na deti realistické očakávania, ako im dávať úlohy, ktoré sú zvládnuteľné a ako dosiahnuť úspech. Čiže trénovanie dospelých procesom, ako pomáhať deťom, ktoré veci nezvládajú.

Existuje niekoľko terapeutických prístupov. Niektoré používajú somato-senzorické terapie ako joga, iné sa zameriavajú na motorické aktivity, ako napríklad bubnovanie.

Všetky z nich majú nejakú účinnosť. Ak sa vám podarí dať dohromady nasledujúce veci, potom minimalizujete obrovské množstvo problémov, ktoré majú deti onálepkované slovom hyperaktívne:

  • zabezpečte, aby sa dospelí v ich blízkosti vhodne správali
  • dajte deťom dosiahnuteľné ciele
  • dajte deťom príležitosti, aby sa ovládali samé
  • v strave im obmedzte cukor (saldkosti, čokolády, sladené nápoje) a podávajte dostatok zeleniny

Záver

Mnoho ľudí nebude súhlasiť s tým, že hyperaktivita by sa nemala označovať za chorobu.

Faktom však zostáva, že mnoho z pridružených prejavov tohto „ochorenia“ je možné zvládať aj bez toho, aby sa u detí vytvorila závislosť na liekoch.

Uvedené lieky totiž narúšajú myseľ i telo spôsobmi, ktorým zatiaľ dobre nerozumieme a ktoré neboli doteraz dokonca ani len prebádané.

Zdroj: http://themindunleashed.org/2014/10/adhd-real-disease-says-leading-neuroscientist.html

 Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.