Modré oči  

Autor:
Publikované: 2015-12-27 22:31:00


Modré Oči

Hovorí sa, že oči každého z nás sú jedinečné. Hnedé, zelené, sivé, modré a rôzne ďalšie variácie našich zrakových orgánov, bez ktorých by sme si život predstaviť nevedeli, ukrývajú mnohé tajomstvá. V minulosti sme vám už priniesli niekoľko zaujímavostí o farbách očí, no dnes sa pozrieme na jedny špecifické, a to modré. Vedci totiž nedávno zistili šokujúcu spojitosť medzi ľuďmi s modrými očami. Ste zvedaví?

Modrookí ľudia sú vraj zväčša energickí, priateľskí a úprimní. Hovorí sa, že najviac modrookých ľudí nájdeme v Estónsku a očividne to nie je náhoda. Vedci nedávno zistili šokujúcu spojitosť medzi ľuďmi s modrými očami a tým, že všetci majú jedného spoločného predka. Ako je to možné?

Podľa výskumu pochádzajú gény každého modrookého človeka z osoby, ktorá žila asi pred 10 000 až 6000 rokmi. Jednalo sa o Európana, u ktorého sa vyvinula špecifická mutácia, ktorá dnes zodpovedá za modré sfarbenie očí.

Pôvodne mali všetci obyvatelia Zeme oči hnedé. Postupom času však gén nazývaný OCA2 mutoval a vytváral tak zmeny pigmentu. Vznikali rôzne odtiene hnedej, zelená, sivá a najväčšia rarita – modrá. S týmito vedomosťami mohli vedci pátrať po pôvodcovi “modrého génu“. Všetky hľadania však boli až donedávna neúspešné.

Nedávno vedci totiž objavili nový gén HERC2, ktorý blokuje účinky génu OCA2, ktorý určuje množstvo hnedého pigmentu. Tento gén sa do našich európskych očí dostal v dávnej minulosti keď začali obyvatelia Afriky vo veľkom migrovať do Európy. Z toho vedci zistili, že čisto modré oči pochádzajú z jediného človeka, ktorý nebol zasiahnutý nových génom.

Konkrétneho človeka sa nikdy vypátrať nepodarí, vieme však, že žil niekedy v období pred 10 000 až 6000 rokmi. V Španielsku našli pozostatky človeka, ktorý v sebe ukrýval oba gény. Škandinávsky (modrá farba) a africký, ktorý modrú farbu blokuje. Pozostatky tohto človeka majú už 7000 rokov a vedci predpokladajú, že sa jedná o jednu z prvých mutácií týchto génov.

Ak teda máte modré oči, ste svetovou raritou. Vaši známi, priatelia a vlastne všetci s rovnakými očami, sú v podstate vaši najbližší príbuzní. Dajte im o tom vedieť…

Zdroj: iflscience.com,foto: wallconvert.com, boredomtherapy.comDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.