MUDr. Peter Minárik  

Autor:
Publikované: 2015-08-26 01:46:00


MUDr. Peter Minárik bol online: Med má podobnú energetickú hodnotu ako cukor!

S rôznymi diétami sa trápil snáď každý z nás aspoň raz v živote. Zaradiť do jedálnička syry a mlieko alebo sa im radšej vyhnúť? Akú úlohu zohrávajú pri chudnutí mliečne výrobky? Na tieto otázky odpovedal gastroenterológ MUDr. Peter Minárik v utorok 18. augusta 2015 od 11:00-12:00 v magazíne Vysetrenie.sk!

 Téma chudnutia či zdravého životného štýlu je v spoločnosti udomácnená natoľko, že existujú tisícky „zaručených“ receptov ako schudnúť. Delená strava, paleo strava, chudnutie podľa krvných skupín. Typov diét je niekoľko, každému snaživcovi o dokonalejšiu postavu vyhovuje niečo iné.

Ako súvisia s chudnutím mliečne výrobky? Mali by sme mlieko nahradiť alternatívami dostupnými v obchodoch? Je lepší plnotučný syr alebo je zdravšia jeho odtučnená verzia? Otázky, ktoré trápia nejedného z nás teraz zodpovie odborník.

O odborníkovi

MUDr. Peter Minárik vyštudoval Lekársku fakultu v Bratislave. Ďalším štúdiom získal špecializácie ako gastroenterológ, obezitológ a geriater. Je uznávaným lekárom a výživovým poradcom s viac ako 30-ročnou praxou.

V súčasnosti pracuje ako ambulantný gastroenterológ na Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. Je tiež aktívnym členom Združenia pre zdravie a výživu. Zaoberá sa manažmentom životného štýlu, pri čom využíva klinicky a vedecky overené metódy liečby. Venuje sa témam týkajúcim sa životosprávy a jej súvislosti s ľudským zdravím a chorobami.

Je autorom troch publikácií, v ktorých vysvetľuje vplyvu stravovacích a pohybových návykov na vznik kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, obezity či diabetu. Predstavuje najnovšie výsledky medicínskych výskumov o vplyve výživy a fyzickej aktivity na prevenciu a liečbu najčastejších diagnóz. Spolupracuje aj s občianskym združením Liga proti rakovine.

Gastroenterológ MUDr. Peter Minárik bol online v utorok 18. augusta 2015od 11:00-12:00 v magazíne Vysetrenie.sk! Pozrite sa, čo prezradil v online rozhovore.

Online rozhovor

 

11:12 - otázka od: Katarína

Dobrý deň, kedy je najvhodnejšie zaradiť do jedálnička mliečne výrobky? Lepšie je to na raňajky alebo skôr poobede? Ďakujem!

Konkrétny čas, kedy konzumovať mlieko a MV, nie je dôležitý a v žiadnej literatúre sa o tejto téme nepíše. Odborné spoločnosti odporúčajú v priemere denne skonzumovať 3 porcie mlieka alebo MV. Logický postup je taký, že si ich rozložíme medzi 3 denné jedlá (napr. raňajky - mlieko, desiata -jogurt, večera - kefír).

11:18 - otázka od: peter

Dobrý deň, mam problém ktorý ma trápi, ale bojím sa lekárskych vyšetrení tak sa spýtam aspoň takto. mám 42 r a už pred 8 rokmi má trápili problémy s bolesťou brucha a častou a nekonzistentnou stolicou. Potom to ako zázrakom prestalo a po cca 8 rokoch sa mi to vrátilo a trvá to už cca 4 mesiace. Mám častejšie cez deň riedšu stolicu zčasu načas sprevádzanú predchádzajúcou bolesťou brucha potom to hneď ustúpi. P. doktor mi síce robil odber krvi a vzorku stolice a všetko bolo OK. Myslím si, že sa stravujem zdravo. Inák nemá žiadné problémy. Ďakujem

Môžete trpieť na niektorú formu potravinovej neznášanlivosti. Medzi najčastejšie tráviace poruchy patrí nafukovanie, riedke stolice, kŕče v bruchu (z črevných spazmov). Nemusí za tým byť intolerancia laktózy (mliečneho cukru), ale môže. Bežné vyšetrenia (krvný obraz, biochémia, stolica, sonografia brucha) sú zväčša v medziach normy. Predtým, než začnete "experimentovať" s diétami - odporúčam špeciálne vyšetrenia na potvrdenie alebo vylúčenie potravinovej neznášanlivosti. Opýtajte sa alergológa/imunológa alebo gastroenterológa. Najdôležitejšie je vylúčenie CELIAKIE. Pred diagnostickým vylúčením celiakie nezačínajte s bezlepkovou diétou!

11:24 - otázka od: Danka

Dobry den pan doktor! Chcela by som sa spytat, ci syr Niva (a vo vseobecnosti plesnove syry) su vhodne pre bezlepkovu dietu. Nie na vsetky potraviny reagujem rovnako a tieto syry mi nesposobuju problemy, ale nie som si ista, ci su pre celiatika vhodne. Dakujem za odpoved a prajem pekny den!

Potraviny z pohľadu bezlepkovej diéty (BLD) sa rozdeľujú na (a) neškodné; (b) rizikové; (c) a zakázané. Plesňové syry sa zvyknú radiť medzi "rizikové" potraviny. Pri týchto potravinách sa odporúča: PRESNE SI PREČÍTAŤ ICH ZLOŽENIE". Pokiaľ v zložení nenájdete žiadne zakázané zložky, môžete potravinu konzumovať, pokiaľ áno, je pre Vás "zakázaná". Neviem naspamäť zloženie syru Niva. Čítať zloženie musíte pri každej spracovanej potravine, ktorá obsahuje viac zložiek. Nikdy neviete .... Stiahnite si internete edukačnú brožúru: "AKO ĽAHŠIE ŽIŤ S CELIAKIOU", prípadne aj ďalšie informácie nájdete na WWW.CELIAKIA.SK

11:33 - otázka od: iveta

Je možné aby so sabinovských neodtučnených jogurtov alebo aj z iných mliečnych výrobkov sa mi dvíhal cholesterol. Mam 54 rokov a 67 kg a som na liekoch pre zníženie cholesterolu už 4 roky.Nejem tučné mäso, bravčové vôbec ani vajcia možno raz za mesiac .Mäzo konzumujem iba raz týždenne .nejem hranolky ani vyprážané,ale niekro mi povedal že aj nescafé prispieva k tejto diagnóze .No neviem. Vopred ďakujem za radu

Pri vyššej koncentrácii celkového a LDL cholesterolu, kedy nepomáha dodržiavanie zásad dôslednej diéty pri poruchách metabolizmu tuku, sa prikláňam medikamentóznej liečbe a k pokračovaniu zdravej výživy. Ale rozhodnutie o tom, kedy začať s podávaním liekov proti vysokému cholesterolu a as akým prípravkom, musí Vás ošetrujúci lekár. Určite je lepšie užívať jednu tabletku (s najnižšou možnou dávkou, ktorá je účinná a účinok sa kontrolovať odber krvi a labor vyšetrením) spolu s diétou, ako chodiť celé roky s neliečeným vysokým cholesterolom (čo sa často deje, lebo to "nebolí"). Ešte jedna vec na záver odpovede: Užívanie lieku nenahrádza zdravú výživu, ale dopĺňa. Medzi rizikové faktory aterosklerózy nepatrí iba vysoký cholesterol, aj chronický zápal cievneho endotelu, ktorý vedie k endotelovej dysfunkcii. Dôležitá je pestrá rastlinná strava - ktorá by mala tvoriť 2/3 až 3/4 z celodennej stravy. Veľký význam hrajú omega-9 mastné kyseliny a esenciálne omega-3 mastné kyseliny. Každodenný výber SPRÁVNYCH TUKOV je preto veľmi dôležitý pri prevencii.

11:39 - otázka od: Zdenka

Dobrý deň pán doktor, mám problém so žalúdočnou kyselinou, mám jej veľa, dlhodobo užívam lieky teraz Dereflin, pravidelne každé 2 roky chodím na kontrolné vyšetrenie na gastroskopiu, moja otázka - neuškodia mi lieky ktoré beriem dlhodobo, aj keď nie každý deň ale podľa potreby? Ďakujem.

DEREGLIN obsahuje účinnú látku "ezomeprazol", a tento liek je veľmi účinný pri znižovaní vylučovania žalúdočnej kyseliny. Podávanie týchto tzv. antisekrečných liekov patrí medzi účinné formy liečby refluxnej choroby pažeráka. O dĺžke liečby Vám musí poradiť Váš gastroenterológ a ošetrujúci lekár. Niekto musí tento liekov užívať po celý život, druhému stačí krátkodobé podávanie, prípadne podávanie "on demand", t.j. v období častejších a/alebo intenzívnejších epizód pálenia záhy. Veľmi dlhodobá liečba je indikovaná vtedy, keď to "ináč nejde", t.j. keď bez tejto liečby dochádza okamžite k návratu častých refluxových ťažkostí so zápalovými prejavmi, alebo pri histologických zmenách sliznice dolného pažeráka, ktoré sú rizikové.

11:42 - otázka od: Peter Ruda

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať v súvislosti s konzumáciou mliečnych výrobky, že aký majú mliečne výroby na vplyv helicobactera pylori. Ďakujem

Žiadny MV nevylieči H. pylori (HP), ale ani nezhoršuje priebeh ochorenia. Liečba chronického zápalu žalúdočnej sliznice spôsobenej prítomnou baktériou HP je výlučne medikamentózna - spravidla sa podávajú 2 antibiotiká a antisekrečný liek (omeprazol alebo pantoprazol). K týmto liekom je vhodné užívať vybrané probiotiká ako výživové doplnky.

11:46 - otázka od: Leo

Dobry den, chcel by som sa spytat, ako dokazem spalit prebytocny tuk z brucha tak, aby z ostatnych casti svojho tela som nestratil na vahe. Dakujem

Netreba podliehať ilúzii a selektívnom spaľovaní tuku z ktorýchkoľvek telesných partií. Buďte dôsledný pri dodržiavaní celoživotne udržateľnej redukčnej životosprávy, tešte sa z dobrého jedla (nemyslím to ako vtip, ale celkom vážne - aj redukčné stravovanie nasýti a kulinársky poteší, navyše vôbec ho nemusí byť málo). A nezabudnite denne 1 hodinu sa poriadne hýbať, cvičiť, behať, plávať - a to všetko svižným tempom (všetko s mierou a postupne samozrejme). Najvhodnejšia je kombinácia "kardio" pohybu a posilňujúcich cvičení.

11:51 - otázka od: Alica

Zdravím Vás,mám reflux 2.stupňa.Mám nariadené čo nejesť. Aj po využívaní liekov ma po jedle páli záha, budem musieť brať stále lieky? Dá sa odstrániť príčina bez liekov? Aký máte názor na používanie sódy bikarbony na záhu? Ďakujem a želám pekný deň

Na tému refluxná choroba pažeráka som pred chvíľou odpovedal. Niektorí pacienti s refluxom musia brať antisekrečné lieky dlhodobo, niekedy aj celoživotne. Takéto opatrenie je určite "menšie zlo", ako chodiť so zanedbanou chorobou a s ťažkými zápalovými zmenami sliznice pažeráka (z kyseliny, ktorá tam nemá veľmi čo robiť), prípadne s kaskádou prekanceróznych slizničných zmien. Neliečená a zanedbaná refluxná choroba pažeráka môže byť prekancerózou. O tom, či ste vhodnou kandidátkou na antirefluxnú operáciu (čiže chirurgické riešenie refluxnej choroby) - by mal rozhodnúť gastroenterológ a chirurg so skúsenosťami s týmito operáciami.

12:14 - otázka od: Veronika

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám alergiu na mliečnu bielkovinu a rovnako k tomu histamínovú intoleranciu. Často trpím rôznymi žalúdočnými problémami ako sú kŕče, nadúvanie, často sa opakujúca hnačka, bolest v ľavej časti brucha a v podbrušku. Samozrejme môže to byť stravou, snažím sa dodržiavať diétu ale niekedy sa mi podarí zjesť niečo čo by som nemala. Bola som aj na vyšetreni u gastroenterológa ale robili mi len vyšetrenie cez ústa a tam bol problém s veľkým množstvom kyselín v žalúdku. Na čo bola nasadená liečba. V poslednej dobe ma trápi bolesť v ľavej strane brucha, najviac v podbrušku, nemám hnačky ale vždy ked mám ísť na veľkú potrebu tak začne táto silná bolesť, ktorá vystreluje do chrbtice - do krížovej oblasti, zároveň mám pocit na vracanie vtedy. Čo môže byť príčinou týchto bolestí? Môže ísť o zápal čreva? Dakujem veľmi pekne.

Silné črevné kŕče môžu byť súčasťou viacerých ochorení a porúch tráviaceho traktu. Dosť často sú kŕče pri vyprázdňovaní súčasťou syndrómu dráždivého čreva, inokedy pri silnom meteorizme, ktorý môže o.i. byť prejavom potravinovej neznášanlivosti. Môže to však byť následok pooperačných alebo pozápalových zrastov v oblasti brucha - napríklad po gynekologických operáciách v oblasti malej panvy. Zápal čreva (ulcerózna kolitídy, Crohnova choroba, iné druhy črevných zápalov) sa dajú potvrdiť aj vylúčiť (endoskopicky, laboratórnymi vyšetreniami).

Vazeny pan MUDr.Minarik,mna trapi opacny problem-potrebujem pribrat.Pred dvomi tyzdnami mav nemocnici operovali na zlcnikove kamene,kt. mi upchali a dotrhali zlcovody az doslo k otrave.Pred operacoiu ma cele tri tyzdne drzali lekari na infuziach a antibiotikach.nic som nejedla.Som po operacii,schudla som 7kg,mam vycivene ruky,potrebujem pribrat.Poradite mi jedalnicek…Meriam 177cm a vazim 49kg.moj vek je 58rokov .Mam velmi rada svoju robotu,potrebujem nabrat sily...dakujem,eva krajcirova hegedusova

Okrem nadváhy a obezity je druhým výživovým problémom aj hroziaca alebo už naštartovaná podvýživa (malnutrícia). Tu nie je priestor pre detailné poradenstvo. Zásady výživnej stravy, po ktorej sa obvykle priberá, sú všeobecne známe. Pokiaľ by sa Vám nedarilo napriek koncentrovanému úsiliu pribrať, kontaktuje Vášho ošetrujúceho lekára. V indikovaných prípadoch je možné užívať špeciálne diétne prípravky určené na podporu priberania telesnej hmotnosti. Väčšinou sú v tekutej forme určené na pomalé popíjanie, ale dnes sú už aj v krémovej konzistencii. Dennú dávku (množstvo "kalórií") a dĺžku liečby určí Váš lekár. Prípravky sú "na recept" a v indikovaných prípadoch ich hradí zdravotná poisťovňa.

13:52 - otázka od: Ala

Dobrý deň.Pán doktor chcem sa opýtať na 2 otázky.Prvá:Meriam 151cm a vážim 92kg.Mám veľa zdravotných problémov a tak veľmi chcem a potrebujem schudnúť.Rozmýšľala som chudnutie pod dozorom obezitológa avšak u nás v okrese PD nie je žiaden.Mohla by som sa aj k Vám objednať na konzultáciu?Alebo čo mi poradíte?Druhá:Pred dvomi mesiacmi som bola na vyšetrení u gastroenterológa na hadicu.Výsledky som mala dobré,ale pán doktor ma nahováral aby som sa dala objednať na kolonoskopiu.Každé 2roky si v rámci preventívky dávam skontrolovať stolicu a tiež sú výsledky dobré.Myslíte si že sa musím podrobiť kolonoskopii?Veľmi ma poteší keď mi na moje otázky odpoviete.Ďakujem

Odpoveď na prvú otázku: Nie že by som sa chcel vynúkavať - rozhodnutie, či budete navštevovať poradňu je iba na Vás. Navštevovali ma však aj ľudia z väčších vzdialeností ako je okres PD (predpokladám, že je Prievidza). Odpoveď na druhú otázku: Ja som skôr za kolonoskopické vyšetrenie, než na spoliehanie sa na negatívny výsledok vyšetrenia stolice na krv. V celoplošnom masovom meradle je vyšetrenie skrytej prítomnosti krvi v stolici vynikajúcim spôsobom, ako odhaliť ľudí, ktorým subjektívne nič nie je, pritom však majú už v hrubom čreve rizikový predrakovinový polyp, alebo dokonca niekedy už aj nádor vo včasnom a riešiteľnom štádiu. Na Slovensku sa vďaka celoplošnému národnému programu skríningu a včasnej diagnostiky rakoviny hrubého čreva (ktorý "beží" už dlhé roky), podarilo zachrániť mnoho ľudských životov. Presné číslo takto odhalených karcinómov naspamäť teraz neviem, bolo to však publikované v odbornej tlači. V indikovaných prípadoch som však skôr za to, aby sa kolonoskopia vyšetrila hneď aj bez predchádzajúceho vyšetrenia stolice - napríklad u ľudí s obezitou, ktorí z titulu obezity majú značne väčšie riziko kolorektálneho karcinómu, než majú štíhli ľudia, resp. ľudia s normálnou telesnou hmotnosťou. Obezita spolu s konzumáciou červeného mäsa, mäsových údenín, alkoholom a sedavou životosprávou patrí medzi presvedčivé príčiny rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Foto: ZZV  |  Zdroj: red in http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000691/1492329/MUDr--Peter-Minarik-bol-online--Med-ma-podobnu-energeticku-hodnotu-ako-cukor-Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.