JEDEN SVET  

Autor:
Publikované: 2015-12-28 14:41:00


Regionálny festival dokumentárnych filmov

JEDEN SVET

Festival Stropkovský Jeden svet začína už dnes 28.12.2015 . o 15:00!  

Všetkých srdečne pozývame.

Jeden svet je medzinárodný festival dokumentárnych filmov venovaných problematike ľudksých práv. Patri k najvýznamnejším festivalom tohto druhu v Europe a v roku 2007 získal čestné uznanie UNESCO.

Regionálny festival Jeden svet v Stropkove je spolu s ďalšími 34 mestami na Slovensku jeho súčasťou. Stropkovský festival ponúkne okrem kvalitných filmov a diskusií so zaujímavými hosťami aj hlasovanie o najlepší film, žrebovanie diváckej tomboly a fotografickú výstavu s rozvojovou problematikou. Príďte si pozrieť Jeden svet!

Program

Vstupné je 1 EUR za film (predaj na mieste)

Vstup zadarmo pre osoby na invalidnom vozíku so sprievodcom, držiteľov preukazu ZŤP a deti do 150cm v sprievode rodičov.

Pondelok, 28.12.2015

 

15:00 Hlas za kozu

Holandsko 2014, 51 minút, anglicky / swahilsky + české titulky, 68% csfd.cz, trailer

Keňskú základnú školu Majaoni zachvátila predvolebná horúčka. O funkciu školského prezidenta sa rozhodli uchádzať traja kandidáti z radov študentov. Ich metódy ako si získať rešpekt a uznanie spolužiakov, sú rôzne.

 

16:10 Stopy v snehu

Slovensko 2015, 52 minút, slovenský

Dokumentárny film o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody.

 

17:20 PMR – ako ďalej?

Estónsko 2014, 83 minút, rusky + české titulky, 89% csfd.cz, trailer

Už štvrť storočia existuje na území medzi Moldavskom a Ukrajinou medzinárodne neuznaný štát Podnesterská moldavská republika (PMR). Enkláva, obývaná Moldavcami, Ukrajincami a Rusmi

 

19:00 Ťažko uveriteľné

USA 2015, 56 minút, anglicky + slovenské titulky, 92% csfd.cz, trailer

Vážne vyšetrovanie jedného z najhorších zdravotníckych zločinov našich čias nám predkladá otázku: Ako je možné, že to zaujíma len taký malý počet ľudí? Masové vraždy väzňov svedomia v Číne na predaj ich orgánov zahraničným pacientom .

 

20:00 Diskusia: Stropkovskí cestovatelia

Svoje zážitky z ciest a skúsenosti s inými kultúrami a krajinami prídu porozprávať hostia - cestovatelia zo Stropkova a jeho okolia. Ukážu nám miesta ako Nepál, Irán, Dubaj, Island, Etiópia, Južná Amerika, India, Kuba a ďalšie. Príďte sa pozrieť na svet „stropkovskými očami“!

 

21:00 Toto je exil – denníky detských utečencov

Francúzsko 2015, 56 minút, arabsky + slovenské titulky, trailer

Výnimočne intímny portrét detských utečencov nútených uniknúť pred násilím občianskej vojny v Sýrii do susedného Libanonu.

 

 

Utorok, 29.12.2015

 

 

15:00 Život podľa Václava Havla

Česká republika 2014, 70 minút, česky + anglické titulky, 65% csfd.cz, trailer

Pozoruhodný osud výnimočného muža: bohéma, dramatika, disidenta a prezidenta. Aj keď sa o Václavovi Havlovi nakrútili stovky hodín materiálu, biografický film, ktorý by zachytával celoživotný príbeh tohto veľkého Európana až doteraz chýbal.

 

16:30 ThuleTuvalu

Švajčiarsko 2014, 96 minút, anglicky / inuitsky / jazyk ostrova Tuvalu + české titulky, 71% csfd.cz, trailer

Grónske mestečko Thule je najsevernejšie obývaným miestom na Zemi. Tuvalu je polynézsky ostrovný štát. Miesta, vzdialené od seba viac ako jedenásť tisíc kilometrov, sú však osudovo prepojené. Topiaci sa ľad v Grónsku dvíha hladinu oceánu, ktorý tak čoskoro zaplaví .

 

18:20 Jenica & Perla

Česká republika / Francúzsko 2014, 60 minút, česky / francúzsky / rómsky / slovensky + české titulky, ukážka

S tanečnou skupinou Kesaj Čhave sa prebojovali až do súťaže Slovensko má talent. Potom sa ale obidve rómske dievčatá vrátili domov.

 

19:30 Diskusia: Rómovia na Slovensku

Žijú vedľa nás. Každý máme na nich svoj názor. Aký názor majú oni na nás? Ako vnímajú samých seba? Odkiaľ sa vzali? Môžeme vedľa seba bezproblémovo nažívať? Nakoľko sme rozdielni? Aké riešenia existujú? Na tieto a mnoho ďalších zaujímavých otázok budeme hľadať spoločne odpovede. Pridajte sa k nám!

 

20:30 Bojovníci zo severu

Dánsko / Somálsko 2014 / 58 minút / arabsky / dánsky / anglicky / holandsky / fínsky / nórsky + české titulky, 62% csfd.cz, trailer

V každodennom zhone ich nerozoznáte od bežných obyvateľov, žijú svoj život ako každý iný, no aj napriek tomu raz vezmú do ruky zbraň a idú zabíjať. Desiatky mladých ľudí sa v posledných rokoch pridávajú k radikálnym islamistickým skupinám. Aké sú ich motívy?

Zdroj: stropkov.jedensvet.eu

 Diskusia k článku:


2015-12-30 22:16:00

Ďakujeme za skvelú akciu. Budeme sa tešiť na ďalší ročník. P.