Musica  

Autor:
Publikované: 2015-09-26 08:54:00


Ennio Morricone

Ennio Morricone a jeho nová filmová hudba je predzvesťou svetového turné „60 YEARS OF MUSIC WORLD TOUR“ v roku 2016

Pred jeho avizovaným svetovým turné v roku 2016, Ennio Morricone spolupracoval na novej hudbe s režisérmi Quentinom Tarantinom a Giuseppem Tornatorem.

Ennio Morricone skomponoval hudbu k viac ako 500 filmovým snímkam a je jedným z dvoch filmových skladateľov v histórii, ktorým bola udelená Academy Awards za celoživotné dielo. Medzi najznámejšie filmy, ktoré Maestro ozdobil vlastnou hudbou patrí Vtedy na Západe (Once Upon a Time in the West), Vtedy v Amerike (One Upon a time in America), Malena, Pre hrsť dolárov navyše (A Fistful of Dollars), či Misia (The Mission). Morriconeho dielo Dobrý, zlý a škaredý (The Good, The Bad and The Ugly) je na druhom mieste v rebríčku TOP 200 najlepších filmových sountrackov, ktoré boli doteraz skomponované.

Medzinárodne preslávený taliansky filmový skladateľ sa predstaví v bratislavskej Slovnaft Aréne v utorok 19. januára 2016, čo bude jedna zo zastávok nového svetového turné. Turné sa vyznačuje úplne novým programom pri príležitosti 60-ročného výročia, ktoré prežil ako profesionálny skladateľ a dirigent.

Turné v roku 2016 nadväzuje na veľmi úspešné európske turné, ktoré ukončil v Záhrebe v apríli tohto roku – Maestro predviedol nezabudnuteľný výkon pred viac ako 150 000 divákmi v 22 európskych mestách. Naprieč kontinentom Maestro na turné prijímal nekončiace ovácie a ohromujúce poklony od kritikov v médiách.

Morriconeho prvá práca na westerne Vtedy na Západe (Once Upon a Time in the West) sa uskutočnila pred viac ako 45 rokmi. V poslednej dobe Morricone zložil a nahral hudbu pre novú „kovbojku“ Quentina Tarantina pod názvom The Hateful Eight, pričom spolupracoval s Českým národným symfonickým orchestrom.

Ennio Morricone začal tiež opätovne spolupracovať s režisérom Giuseppem Tornatorem na plánovanej romantickej dráme The Correspondence, v ktorej si zahrá aj Jeremy Irons. Premiéra filmu je naplánovaná presne 30 rokov po premiére filmu "The Mission" z roku 1986, v ktorom tiež hral Irons. Morricone a Tornatore už skôr spolupracovali na dielach ako Cinema Paradiso, Malena, The Legend of 1900, Baaria a The Best Offer.

O svojom nadchádzajúcom turné Morricone povedal:

„Predstavovanie mojej práce v rôznych mestách pre ľudí rozličného veku a kultúrneho zázemia je neuveriteľná skúsenosť, za ktorú som vďačný. Budúci rok oslávim 60 rokov mojej profesionálnej kariéry, počas ktorej som skomponoval viac ako 600 diel.“

„Budúci rok plánujem predstaviť nový program s mnohými vylepšeniami, na ktorých už v súčasnosti pracujem. Samozrejme súčasťou budú aj klasické kúsky z westernov od veľkého Sergia Leone a Misie (The Mission). Ale celkový zážitok bude tento raz úplne iný. Mám v pláne zahrnúť do programu aj skladby, ktoré som skomponoval pre 7 rôznych filmov, ktoré všetky získali Oscara!“

Svetové turné „The 60 years of music“ bude mať premiéru 15. januára 2016 v Prahe, odkiaľ pochádza Morriconeho milovaný Český národný symfonický orchester, ktorý sprevádzal Maestra aj na jeho predchádzajúcom medzinárodnom turné. Aj zásluhou tohto orchestra, ktorý dotvára Maestrov medzinárodný obraz získal na European Film Awards cenu za „najlepšieho skladateľa“. Rovnako ako na predchádzajúcom turné mu na javisku bude robiť spoločnosť viac ako 200 hudobníkov a spevákov.

ENNIO MORRICONE – THE 60 YEARS OF MUSIC WORLD TOUR

Január 2016

15. január - PRAHA O2 ARENA

17. január - BUDAPEŠŤ PAPP LASZLO ARENA

19. január - BRATISLAVA SLOVNAFT ARENA

Február 2016

14. február – DUBLIN 3ARENA

16. február - LONDON THE O2

18. február - COLOGNE LANXESS ARENA

20. február – ANTWERP SPORTPALEIS

21. február – AMSTERDAM ZIGGO DOME

23. február – WROCLAW HALA STULECIA

Zdroj:Tasr,foto: irishexaminer.comDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.