DOMÁCNOSTI ČOSKORO PRESTANÚ ODOBERAŤ ELEKTRINU  

Autor:
Publikované: 2015-08-31 13:40:00


DOMÁCNOSTI ČOSKORO PRESTANÚ ODOBERAŤ ELEKTRINU

Vedci z MIT sa zamysleli, ako by sa každá domácnosť mohla stať sebestačná - aspoň, čo sa týka elektrickej energie. Na vlastnú otázku "Je to možné?" si odpovedali áno, za podmienky, že sa im podarí vytvoriť domáci fúzny reaktor. Statočne vyhlásili, že mini fúzny reaktor môže dodávať energiu celému svetu do 10 rokov.

Inžinieri z MIT sú známi tým, že chcú veci robiť rýchlejšie, lepšie a v čo najmenšom vydaní. V poslednom čase ich zaujalo dizajnovanie malého fúzneho ARC reaktoru, ktorý generuje rovnaké množstvo energie, ako jeho starší a väčší predchodcovia.  Výskumníci z MIT veria, že tento nový koncept by mohol byť plne zrealizovaný o menej ako 10 rokov.

Taká malá továrnička pre energiu z jadrovej fúzie je snom pre mnohých vedcov i nevedcov. Stoja pred skutočne veľkou výzvou: zmenšit t-rexa na sliepku. Už len samotná veľkosť, teplota či množstvo financií potrených pre postavenie takého veľkého reaktora sú odstrašujúce. Možnosť urobiť fúzny reaktor menší a teda aj lacnejší a jednoduchší na postavenie bude unikátnou výzvou pre vedcov. Oni sa však nevzdávajú a veria že za podpory univerzít, súkromných sektorov a všetkých iných tokov získajú financie, postačujúce na skonštruovanie ojedinelej technológie.

Výskumníci publikovali návrh dizajnu v časopise Fusion Engineering and Design. Nový prelomový dizajn je založený na pokroku, ktorý bol dosiahnutý v technológii magnetu. Tým pokrokom je komerčne dostupný supravodivý a veľmi vzácny REBCO (rare-earth barium copper oxide), ktorý, ako vedci navrhujú, sa dá využiť v cievkach v magnetickom poli reaktora. Podľa Dennisa Whyte, profesora jadrového inžinierstva a Fusion Centra, je to niečo, čo zmení celý svet.

„Okrem toho, že to bude ekonomicky výhodnejšie postaviť, supravodiče v malom modulárnom fúznom reaktore sú dosť silné na to, aby zvýšili energiu z fúzie asi o faktor 10, v porovnaní so štandardnými supravodivými technológiami,“ hovorí PhD študent Brandon Sorbom, ktorý je pravou rukou profesora Whyta. „Zatiaľ žiaden podobný reaktor neprodukoval toľko energie ako tento, preto je náš projekt taký výnimočný, “ vraví Sorbom.

Nový reaktor je zatiaľ určený len pre výskum v oblasti jadrovej syntézy. Postupom času sa bude využívať aj ako prototyp malej elektrárne, ktorá by mohla produkovať značné množstvo energie. Podľa doterajšieho návrhu, by reaktor mal byť schopný produkovať asi trikrát viac elektriny ako je potreba na pohon. Dizajn je len v plienkach a už sa uvažuje aj o zlepšení  výkonu na 5-6 násobok.

Citujem slová profesora:  „Jadrová energia je určite jedným z najdôležitejších zdrojov elektrickej energie na zemi a v 22. Storočí bude zohrávať kľúčovú úlohu.“

Zdroj:  TATIANA BLAZSEKOVÁ in http://www.startitup.sk/article/detail/ar2766-domacnosti-coskoro-prestanu-odoberat-elektrinu in www.inhabitat.comDiskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.